Artalk.cz

denní tisk 11. 3. 2014

Hospodářské noviny informují o sporu mezi studiem Qubus Design a porcelánkou Rudolf Kämpf z Louček u Karlových Varů. Porcelánka dříve vyráběla vázu ve tvaru holínky, navrženou Maximem Velčovským. Noví ruští majitelé porcelánky počátkem roku 2012 výrobu ukončili. „Odstranili původní logo a přistoupili k distribuci holínek pod vlastním označením,“ říká advokát Qubusu Rudolf Leška. Porcelánka se brání tím, že hlavní zásluhu na produkci vázy má ona, protože jako jediná zná výrobní postup celého produktu.

Zbyněk Janáček, děkan Fakulty umění Ostravské univerzity, se včera stal laureátem Ceny Vladimíra Boudníka, která je každoročně udělována za významný tvůrčí přínos v oblasti grafického umění. Informaci přináší severomoravská verze Deníku i regionální mutace Práva.

Jihomoravská vydání MF DNES a Deníku informují o poničení desítek obrazů na valtickém zámku. Díla, která ve Valticích vznikla v letech 1992 až 2005 v rámci sympózia Velký formát, nechali výtvarníci na zámku uložená, protože v zámeckém prostředí a pro zámek vznikala. Vladimír Franz si šel v pátek vyzvednout svůj obraz Madona nesená mravenci a našel jen rám se zbytky plátna. Takto poškozeno má být několik desítek obrazů. Případ nyní prověřuje policie.

Na retrospektivní výstavu Tomáše Vosolsobě ve Wortnerově domě Alšovy jihočeské galerie zve Deník. Jak článek Václava Koblence, tak glosa Václava Grubhoffera zdůrazňují především optimistickou barevnost Vosolsoběho děl, která dávají divákovi „naprostou svobodu interpretace. Je plně na něm, který tón uslyší, jaký příběh si přečte pod barevnou či černobílou plochou,“ píše Grubhoffer. Výstava trvá do 23. března.

Dne 20. února vyšel v příloze Práva text Igora Malijevského, v němž se autor kriticky zamýšlí nad situací na české výtvarné scéně. Na otištěný příspěvek aktuálně reaguje Jiří David. „Malijevský svou obžalobu nazval Vnitřní okruh… aby jím a priori odkázal k uzavřenosti zdejších uměleckých elit. Svou tezi však konstruuje nešťastným způsobem, kdy vyřkne vyfabulovanou „pravdu“, kterou sugestivně vloží do úst nekonkrétnímu, anonymnímu jedinci, a toho pak za tuto domněnku kritizuje,“ píše David. Text Malijevského a reakci Davida si může přečíst zde.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *