Artalk.cz

denní tisk 7. 3. 2014

Moravskoslezská mutace MF Dnes přináší rozhovor s izraelským architektem Zvi Heckerem, který včera v ostravské Galerii výtvarného umění zahájil výstavu svých prací konanou v rámci festivalu Archikultura 2014. Hecker hovoří například o obdivu k Erichu Mendelsohnovi, svých skicách či názorech na architekturu.

Naďa Klevisová se v Hospodářských novinách věnuje víkendovým aukcím v antikvariátu Prošek a v Dorotheu a rovněž programu třináctého ročníku veletrhu současného umění ART PRAGUE, který bude od 11. do 16. března probíhat v Kafkově domě v Praze.

Jiří Peňás se ve svém textu pro Lidové noviny zabývá výstavbou komplexu budov na Pustevnách. Přibližuje historický kontext těchto beskydských staveb, jež byly „součástí nacionalistického zápasu, který se o toto horstvo v devadesátých letech vedl… Shodou okolností – nebo šťastným řízením osudu – se dobový nacionalismus sešel s mimořádně zajímavým uměleckým směřováním, které se projevovalo po celé Evropě: v rakouské střední Evropě se jí říkalo secese. Návrat k přírodě, jenž byl jejím hlavní programem, byl ve slovanských zemích doplněn sněním o návratu k „původní“ lidové kultuře.“

Dnešní MF Dnes přináší text mapující pokus Martina Romana ovládnout správní radu Nadace českého výtvarného umění a tím i budovu Mánesa.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *