Artalk.cz

denní tisk 3. 3. 2014

V brněnské galerii G99 patřící pod Dům umění vystavuje do 30. března Pavel Tichoň. Pří té příležitosti připravil Jan H. Vitvar pro dnešní Respekt text věnující se Tichoňově tvorbě i aktuální přehlídce nazvané Umění, kterému nikdo nerozumí, není umění. „Pavel Tichoň stojí za pozornost nejen kvůli tomu, že se umí dívat s nadhledem na své kolegy i sám na sebe. Jeho příběh zároveň přibližuje část současné scény, která funguje nezávisle na hlavním proudu a jež je v mnohém autentičtější než daleko známější jména.“

Hospodářské noviny se zaměřily na první český investiční fond specializující se na umění. Fond Pro arte, který vznikl v roce 2012, se od března otevírá novým investorům, minimální investice je 125 tisíc eur. Sbírku fondu tvoří zatím jen díla české provenience 19. až 21. století. „Nemůžete vsadit jen na vycházející hvězdy či na pár klasiků. Jejich obliba se může časem měnit. Zajímá nás jak staré umění, tak moderní a současné. Platí například, že desetina našeho portfolia má být a je složena z děl dnes málo známých či začínajících umělců,“ říká ředitel fondu Pavel Chalupa.

Zlínská mutace MF Dnes přináší rozhovor s architektkou Evou Jiřičnou. Zlínská rodačka, která dnes slaví pětasedmdesátiny, hovoří o svých současných projektech, či třeba o proměnách baťovského areálu.

Jiří Kamen připravil pro Týdeník Rozhlas rozsáhlý článek věnovaný životu a tvorbě fotografa Jaromíra Funkeho.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *