Artalk.cz

denní tisk 13. 2. 2014

V rámci londýnské prestižní přehlídky International Fashion Showcase se ode dneška představí i šest mladých designérů z České republiky. Informaci přináší dnešní vydání Práva. „Projekt nazvaný Voyage Through Central Europe chce světové veřejnosti přiblížit mladé tvůrce ze zemí za bývalou železnou oponou.“ Pro londýnskou přehlídku byly vybrány práce šesti mladých návrhářů – Petry Ptáčkové, Hany Frišonsové, Jany Mikešové, Pavla Berkyho a skupiny Awkward (Lucie Jelínková a Monika Nováková).

Hospodářské noviny upozorňují na výstavu méně známých děl malíře Josefa Šímy v pražské Galerii Moderna. Přehlídka s názvem Náraz světla trvá do 23. února. „Setkání se Šímovým dílem je vždy událost a současná výstava v pražské Galerii Moderna to jen potvrzuje. Nic na tom nemění, že jde již vzhledem k prostorám o výstavu komorní, o to však přívětivější, vnitřně znějící,“ píše v HN Jan Gabriel.

Nové vydání Literárních novin přináší velký rozhovor s výtvarnicí a psychoanalytičkou Kamilou Ženatou. Rozhovor se točí převážně kolem otázky přenosu traumat mezi generacemi. Tomuto tématu se loni věnovala také konceptuální dvojinstalace Ženský dvůr, kterou Ženatá připravila pro terezínský památník a pražské Centrum současného umění DOX. O rodinných vztazích a vazbách mezi generacemi si s umělkyní povídala Klára Žídková.

Klára Žídková pro Literární noviny také vyzpovídala architekta Osamu Okamuru. Hlavním tématem rozhovoru jsou mrakodrapy – jejich symbolika, význam, smysl jejich výstavby v současném světě i v České republice. Okamurovi se výškové budovy v místním kontextu příliš nezamlouvají: „Středoevropská města by se měla vyhnout siláckým gestům. Měla by vsadit na kvalitu parteru, dobré podmínky pro podnikání, pestrou kulturu, prostě na kvalitu života v horizontální rovině, na kvalitu veřejného prostoru vůbec.“

Dva články v Literárních novinách se dotýkají tématu sepětí sportu, resp. olympiády, a umění. V prvním textu uvažuje Kamila Boháčková o roli kultury v rámci sportovních akcí typu olympiáda. Autorka zmiňuje doprovodné kulturní programy, propojení místních uměleckých špiček s olympijskými ceremoniály, nastiňuje umělecký program, který pořadatelé připravili pro Soči. Pavel Besta se pak ve svém textu věnuje českým olympijským dresům, které jsou inspirovány dílem Alfonse Muchy.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *