Artalk.cz

denní tisk 6. 2. 2014

Jana Soukupová na stránkách jihomoravské MF DNES přibližuje výstavu Někdy v sukni : Umění 90. let. Přehlídka, která dnes začíná v Moravské galerii v Brně, představuje tvorbu čtrnácti žen umělkyň, jež se prosadily v devadesátých letech minulého století. Jsou zde zastoupeny práce například Mileny Dopitové, Veroniky Bromové, Markéty Othové, Kateřiny Vincourové, Lenky Klodové, Kateřiny Šedé, Aleny Kotzmannové a dalších. K výstavě, kterou připravili Pavlína Morganová a Martin Vaněk, byla vydána rovněž třísetstránková publikace.

Olomoucké Muzeum umění připravilo dosud nejrozsáhlejší přehlídku tvorby ilustrátora, malíře a autora komiksů Káji Saudka. Výstavě nazvané Hommage a Kája Saudek, která nabídne 650 děl, se v olomoucké mutaci MF DNES věnuje Šárka Novotná.

Honza Dědek v Instinktu představuje výstavu Martina Krajce v pražské Galerii 1. patro. Přehlídka nazvaná Třikrát a dost nabízí patnáct především velkoformátových pláten, jež zastupují tři okruhy – figury, interiéry a abstrakce.

Jan Šída v Právu hodnotí výstavu Vladimíra Véla v Galerii Felixe Jeneweina v Kutné Hoře. „Turnovský rodák Vladimír Véla sice studoval nejprve klasickou malbu, ale později ho pedagogicky ovlivnil hlavně Milan Knížák, takže se v jeho obrazech vždy snoubí obvyklé malířské postupy s rozmáchlými konceptuálními gesty. Takto nastavené vnitřní pnutí poskytuje jeho pracím určitou neotřelost, eleganci i estetizující dynamiku.“

Peter Kováč připravil pro dnešní Právo text přibližující osudy devíti deskových obrazů Vyšebrodského cyklu, o jejichž restituci zažádali představitelé katolické církve v rámci zákona o majetkovém vyrovnání s církvemi.

Jan Freiberg se na stránkách jihočeského vydání Deníku zamýšlí nad sochami vzniklými v posledních letech ve veřejném prostoru jihočeských měst. Nastiňuje např. situaci ve Strakonicích, které vytvořily „kult Švandy dudáka“, či v Českých Budějovicích, kde město přijalo darem sochu Přemysla Otakara II. od Františka Postla. Feriberg kritizuje především nechuť politiků k soutěžím. Dalším problémem je pak podle něj „nedostatek vizí a respektu k současnosti a současnému umění, které dokáže víc, než reprezentovat zavedené hodnoty.“

MF DNES přináší přehled nejnavštěvovanějších výstav loňského roku. Nejúspěšnější výstavou se v tomto směru stala přehlídka plakátů Alfonse Muchy v pražském Obecním domě s celkem 185 tisíci návštěvníky. Na Muchovu epopej pak do Veletržního paláce zavítalo bezmála 75 tisíc lidí. Úspěšné byly rovněž retrospektiva Karla Malicha nebo Kupkova Cesta k Amorfě.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *