Artalk.cz

denní tisk 4. 2. 2014

Josef Moucha se v Hospodářských novinách zaměřuje na výstavu fotografa Jiřího Tomana, kterou hostí Východočeská galerie v Pardubicích. Retrospektiva, připravená u příležitosti Tomanových nedožitých devadesátých narozenin, představuje nejen fotografie ze čtyřicátých až šedesátých let, ale rovněž koláže, kresby či drobné objekty. Výstava podle Mouchy „nepostrádá obsáhlý katalog a udiví množstvím i kvalitou exponátů.“

Stanislav Šulc upozorňuje v E15 na knihu Miroslava Pokorného, Venkov a stejnojmennou výstavu tohoto fotografa v Českém centru fotografie. „Na fotografiích defilují zcela anonymní tváře ve chvílích štěstí i smutku, ale i jen tak odpočívající. Jako by Pokorného fotografie připomínaly rodinná alba, přesto mají daleko větší vypovídací hodnotu. Zachycují a konzervují čas a tvář venkova, které už zanikly“.

Judita Matyášová informuje v Lidových novinách o zajímavém projektu České školy bez hranic, která pro žáky základních a středních škol vytvořila výukový materiál týkající zapojení českých umělců do 1. světové války. Program mapuje osudy deseti českých výtvarníků-legionářů, zastoupena jsou jak známá jména (František Kupka, Otto Gutfreund, Emil Filla, Vojtěch Preissig nebo Oskar Brázda), tak i méně známi tvůrci (František Parolek, Kamil Cipra, Antonín Číla, František Mička a Jan Angelo Zeyer).

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *