Artalk.cz

denní tisk 3. 1. 2014

Mf Dnes převzala od ČTK zprávu o hrozícím postihu za prezentaci projektu česko-romské vlajky slovenského umělce Tomáše Rafy. Sám výtvarník k tomu řekl: „Dlouhodobě sleduji rostoucí nenávist vůči národnostním menšinám a upozorňuji na ni ve své umělecké tvorbě. Je smutné, že místo řešení tohoto stavu se státní orgány zaměřily na postih mé činnosti.“

Peter Kováč v Právu hodnotí výstavu Jiřího Johna, která probíhá v Muzeu Kampa. Oceňuje především, že je vedle tradiční malby prezentována i Johnova kresba a grafická tvorba, jež hrála v jeho díle zásadní roli.

Jan Šída pro Právo zhodnotil výstavu francouzského umění z českých a moravských šlechtických sbírek probíhající v Císařské konírně Pražského hradu. Výstava je podle něj přehledně koncipovaná, ovšem závěr jeho článku vyznívá poněkud zvláštně: „Je také potěšitelné, že lidé vystavené předměty nepřijímají jen jako mrtvé zaprášené věci a všímají si i detailů. V knize hostů jistá návštěvnice tvrdí, že našla v popisu děl chybu, a dokonce uvádí omyl na pravou míru. Tento fakt je pro organizátory výstavy tím nejlepším vysvědčením.“

Severomoravské a slezské vydání Práva upozorňuje na výstavu českého umění prvního desetiletí po roce 2000 nazvanou Začátek století, jež probíhá v zrekonstruovaném Domě umění v Ostravě. Oproti plzeňské premiéře výstavy je významnou obměnou instalace Prostor za zdí od Jána Mančušky.

Ve výtvarném pátku Lidových novin najdeme článek shrnující přípravy projektu Plzeň – Evropské hlavní město kultury 2015. Jedním z hlavních bodů programu bude výstava mnichovské avantgardy, kde budou k vidění díla skupiny Der Blaue Reiter. Další článek je v LN věnován plzeňské výstavě Lesk, barvy a iluze, která prezentuje architekturu Plzně 60. let a snaží se narušit některé mýty spojované se „zlatými šedesátými“.

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *