Artalk.cz

denní tisk 20. 12. 2013

Deník E15 přinesl rozhovor s Milanm Knížákem, který se týká především Národní galerie. Knížák kritizuje své nástupce a za „nejméně škodlivého“ považuje Víta Vlnase. Celý rozhovor je možno přečíst zde.

V rámci výtvarného pátku Lidových novin komentoval Tomáš Pospiszyl výměnu tiskových zpráv mezi Jiřím Fajtem a ministerstvem kultury. Filip Šenk psal o publikacích Promýšlet architekturu a Atmosféry architekta Petera Zumthora, které vyšly v českém překladu: „Zumthorovy knihy jsou nenásilným a pěkným vstupem pro oko i hmat do architektových představ a myšlenkového zázemí. V hřmotu zběsilých stavebních závodů o nejvyšší stavby a nejdivočejší tvary představují hlas sice minoritní, ale živý a silný, hýčkající idylickou představu rozvážnosti a pomalosti tvorby prostředí lidského života.“ Třetí článek v LN lákal na vánoční výstavy v Muzeu Kampa, kde je k vidění retrospektiva Jiřího Johna a výstava Josefa Lady.

V Pátku LN vyšel rozhovor s Petrem Niklem, který má aktuálně výstavu s názvem Hra o čas v Městské knihovně v Praze. O přípravě výstavy řekl: „před třemi lety mě vyzval Karel Srp, abych připravil retrospektivní výstavu. Věděl jsem, že komplexní retrospektivu dělat nechci. K tomu jsem ještě nedospěl, leda až budu mít rande v lese, to už mi to bude jedno. S kurátorem Radkem Wolmuthem jsme se shodli na tématu času a rozdělili jsme si prostory galerie na kontrastní atmosféry s různým pojetím času.“

Právo informuje o tom, že v rámci církevních restitucí požádalo Olomoucké arcibiskupství o kroměřížský zámek, který doposud spravoval NPÚ. „„Arcibiskupství předpokládá, že památkový ústav bude objekty nadále spravovat a spolupráce bude úspěšně pokračovat,“ uvedl arcibiskup Jan Graubner.

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *