Artalk.cz

TZ: Laureátem Ceny Jindřicha Chalupeckého 2013 se stal Dominik Lang

Laureátem Ceny Jindřicha Chalupeckého 2013 se stal třiatřicetiletý Dominik Lang / Praha / 15. 11. 2013

Dominik Lang_laureát CJCH 2013

Porota se shodla jednoznačně – laureátem Ceny Jindřicha Chalupeckého je Dominik Lang

Letošní laureát Ceny Jindřicha Chalupeckého Dominik Lang

Letošním laureátem Ceny Jindřicha Chalupeckého se stal třiatřicetiletý Dominik Lang, který se ve finále nejprestižnější české výtvarné ceny ocitl potřetí. Podle poroty patří k nejzajímavějším umělcům v České republice, ale i na mezinárodní scéně, už řadu let. Před dvěma lety uspěl například ve výběrovém řízení pro Bienále současného umění v Benátkách, kde jeho instalace sklidila velký ohlas. V posledním roce se zásadně prezentoval v galeriích ve Vídni a v Římě. Porota tak jednoznačně udělila cenu Langovi na základě vyrovnané kvality jeho dosavadní práce i aktuální prezentace. Dominik Lang, absolvent ateliéru Jiřího Příhody na pražské AVU, je od roku 2012 jedním ze dvou vedoucích ateliéru sochařství na Vysoké škole uměleckoprůmyslové v Praze. Pro jeho tvorbu je typická práce s daným galerijním prostorem, kterému propůjčuje podobu uměleckého díla. V případě letošní vídeňské výstavy například vestavěl do sklepení instalaci připomínající jeskyni, v galerii v Římě zase propojil skrze tři patra její architektonické prvky, v Českých Budějovicích v září umístil do galerijního prostoru centrální sochu a pracoval s motivem procházení. Nejinak tomu je i na letošní výstavě finalistů Ceny Jindřicha Chalupeckého Finále 2013 ve Veletržním paláci. I zde si Lang opět „pohrál“ jak se samotným prostorem galerie, tak i s vnímáním návštěvníka. Při tvorbě své instalace v pátém patře Veletržního paláce Východ Západ nepoužil žádný nový materiál, ale naopak jej ubíral ze stávající výstavní paneláže, do níž vyřezal dva kruhové otvory. V nich vychází a zapadá slunce, které zvenku proniká do galerie. Pozorný návštěvník si všimne i velké koule volně putující v přízemí galerie, která může evokovat slunce. „Zaujala nás především zralost a promyšlenost Langovy intervence do architektury Veletržního paláce. V této jeho práci, tak jako v celé jeho tvorbě, sochařský jazyk a obklopující architektonický prostor vedou stálý rozhovor a udržují potřebné napětí,“ uvedl Christian Rattemeyer za porotu.

Dominik_ Lang_Vychod_Zapad_2

V porotě Ceny Jindřicha Chalupeckého zasedli kurátor z newyorského MoMA Christian Rattemeyer jako předseda, šéfkurátor vídeňského MUMOK Rainer Fuchs, historička umění Milena Bartlová, umělec Daniel Balabán, kurátorka Edith Jeřábková, kurátor a šéfredaktor kritického magazínu o současném umění Springerin Georg Schöllhammer z Rakouska a umělec Tomáš Lahoda působící také v Dánsku. Porotci se obměňují každé tři roky, tedy předseda poroty Rattemeyer například letos končí.

Vítěz Ceny Jindřicha Chalupeckého získá sto tisíc korun na realizaci projektu v Národní galerii v Praze, šestitýdenní stipendijní pobyt v New Yorku a rezidenční pobyt v některém z Českých center dle výběru. V rámci Ceny Jindřicha Chalupeckého byla udělena i Cena čtenářů časopisu Respekt, kterou získal finalista Richard Nikl.

Práce jednotlivých finalistů mohla vidět veřejnost v průběhu několika měsíců v rámci celorepublikového doprovodného programu 5 finalistů 5 měsíců 5 míst. Kromě Prahy se umělci prezentovali také v Brně, Českých Budějovicích, Ostravě a Plzni. Společnost Jindřicha Chalupeckého letos také poprvé pořádala mezinárodní kolokvium o výtvarném umění nazvané Začátek současnosti.

Výstava Finále 2013, na které se prezentují všichni letošní finalisté Daniela Baráčková, Aleš Čermák, Václav Magid, Richard Nikl a nyní už laureát Ceny Jindřicha Chalupeckého Dominik Lang, v současné době stále probíhá v Národní galerii ve Veletržním paláci v Praze a potrvá do 1. prosince. Vznik této ceny je spojen se jmény Václava Havla, Theodora Pištěka a Jiřího Koláře. Cena Jindřicha Chalupeckého se uděluje od roku 1990 umělcům do věku 35 let. V minulosti ji získali například Kateřina Šedá, Michal Pěchouček, Ján Mančuška, Jiří Černický nebo Eva Koťátková. Více informací na www.cjch.cz.

Dominik_Lang_Vychod_Zapad_1

Statement poroty:

Porota ocenila vysokou kvalitu prací všech finalistů Ceny Jindřicha Chalupeckého a gratuluje všem umělcům za jejich příspěvky. Různorodost uměleckých přístupů, metod, obsahů a reakcí na daný výstavní prostor podtrhuje vitalitu a potenciál mladé české výtvarné scény a kontinuální důležitost Ceny Jindřicha Chalupeckého. Po důkladné rozvaze a diskuzi se porota jednoznačně rozhodla udělit Cenu Jindřicha Chalupeckého 2013 Dominiku Langovi na základě vyrovnané kvality jeho dosavadní práce i aktuální prezentace. Komisi zaujala především zralost a promyšlenost Langovy intervence do architektonické struktury budovy Veletržního paláce. V této jeho práci, tak jako v celé jeho tvorbě, sochařský jazyk a obklopující architektonický prostor vedou stálý rozhovor a udržují potřebné napětí. Langova intervence předestírá kritiku izolace budovy galerie od jejího okolí – uliční scenerie a výhledů a obecných světelných podmínek a pohybu slunce – zároveň se však úspěšně brání jednostranné interpretaci ve smyslu čisté kritiky a místo toho nabízí poetické rozšíření rozvah o krajině, přírodním rámci, sluneční dráze a cyklické koncepci života. Členové komise gratulují Dominiku Langovi k jeho ocenění a ostatním finalistů k jejich úspěšné prezentaci.

Generální partner: J&T Banka

„Umění kultivuje jedince i společnosti – propojuje úspěšné, odvážné, bohaté, talentované a občas svou generací nepochopené osobnosti. A to je ten hlavní důvod, proč svět umění dlouhodobě podporujeme. Cena Jindřicha Chalupeckého má historicky velký význam, již přes 20 let vyhledává a oceňuje mladé talenty s velkým potenciálem, kteří často vystupují z řady. Jsem proto velmi rád, že jsme se stali dlouhodobým partnerem tohoto významného projektu.“ Štěpán Ašer, generální ředitel J&T BANKY

Partner: Deloitte

„Je pro nás ctí, že můžeme třetím rokem po sobě podpořit projekt, který si klade za cíl stejně jako společnost Deloitte hledat a podporovat mladé talenty v jejich osobním růstu.“

Josef Kotrba, vedoucí partner společnosti Deloitte

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *