Artalk.cz

Top5týdne 12. 11. 2013

Koťátková a Kovanda vystavují v Polsku, NG vydalo zprávu k církevnímu majetku, zemřel malíř Milan Laluha, objevují se nové informace k nálezu ztracených mnichovských obrazů, program Kunsthalle v Košicích.

1/ Koťátková a Kovanda ve Vratislavi

kotatkova-faze-snuVratislavské Muzeum výtvarného umění otevřelo za podpory Českého centra Varšava souběžné výstavy Jiřího Kovandy a Evy Koťátkové. Kovanda zahájil 8. listopadu svou vůbec první retrospektivní výstavu v Polsku nazvanou „Ještě jsem tu nebyl“. Koťátková připravila přehlídku s názvem „Fáze snu“. Obě výstavy potrvají do 20. prosince (zde).

 

 

2/ Zpráva NG týkající se církevního majetku

vyšebrodský cyklusDne 9. listopadu uplynula šestiměsíční lhůta pro uzavření dohody o vydání církevního majetku mezi NG a třemi žadateli z řad církevních subjektů (Česká provincie řádu sv. Augustina, Rytířský řád Křižovníků s červenou hvězdou, Cisterciácké opatství Vyšší Brod). K dohodě prozatím nedošlo, jednající strany konstatovaly, že zákonná lhůta nebyla v těchto případech pro posouzení nároků dostatečná (zde). Složitost problematiky dokládá článek zabývající se především právní podstatou restitučního nároku opatství Vyšší Brod na tzv. Vyšebrodský cyklus (zde).

3/ Zemřel Milan Laluha

laluhaDne 10. listopadu zemřel slovenský akademický malíř a grafik Milan Laluha. Stalo se tak v den ukončení jeho retrospektivní výstavy v Galérii mesta Bratislava nazvané „Objavil som motív“. V pondělí měl malíř oslavit své třiaosmdesáté narozeniny. O své práci řekl „Nemaľujem, redukujem. Mám štyri-päť farieb a z nich robím obraz. Čierna a biela sa za farby nepočítajú, to je svetlo a tieň.“ (zde)

 

4/ K nálezu ztracených mnichovských obrazů

dixPřed týdnem proběhla v tisku zpráva, že v mnichovském bytě Cornelia Gurlitta bylo nalezeno na 1500 obrazů zkonfiskovaných nacisty za 2. světové války a považovaných za ztracené. Nově se však objevují informace, že řada děl prošla po válce rukama spojeneckých sil. Některé obrazy byly například vystaveny na přehlídkách v New Yorku a San Francisku v roce 1956 (zde).

 

5/ Program Kunsthalle v Košicích

Kunsthalle-03Nově otevřená košická Kunsthalle a Galéria Alfa  v Kasárnách/Kulturparku zveřejnily otevřenou výzvu na kurátorské projekty na roky 2014 a 2015. Podmínky a další informace naleznete zde. Na podání projektů mají kurátoři a umělci pouhé tři týdny, uzávěrka zasílání projektů je stanovena na 30. listopadu.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *