Artalk.cz

denní tisk 2. 11. 2013

Mf Dnes přináší zprávu, že v Hradci Králové by mohla vzniknout městská galerie podle 80 let starého návrhu Josefa Gočára. Tuto myšlenku podporuje Meda Mládková, která nabídla, že galerii zapůjčí díla Františka Kupky, kterých má Muzeum Kampa dostatek v depozitáři. Sám architektonický návrh je podle tvůrců pořadu Šumná města „nadčasový“ a „může směle vstoupit do kontextu architektury 21. století.

Výstavě fotografií Jaromíra Funkeho v Moravské galerii se věnuje Mf Dnes. Vedle nejznámějších Funkeho snímků je na výstavě prezentováno také jeho málo známé rané dílo, které může být pro diváky překvapením.

Josef Chuchma v Lidových novinách představuje publikaci Zóna, kterou připravil výtvarník Jiří Sozanský spolu s Bohdanem Chlíbcem. Po třiceti letech se vrátili k uměleckým intervencím, pro něž Socanský využil kulis zničeného historického Mostu. „Sozanský s Chlíbcem koncipovali knihu jako vícehlas, v němž jsou ukázkami připomenuti výtvarníci, kteří se na environmentech podíleli; do svazku rovněž zařadili blok vzpomínek na mostecké dění, k nimž účastníky vyzvali. Sozanský materiály komentuje výstižně, v razantních formulacích. Jako kdyby nic neztratil ze své důraznosti, když mu bylo pětatřicet, energicky „úřadoval“ v Mostě…“

Právo upozorňuje na to, že v Praze možná vzniknou dva památníky holocaustu. Místo, kde bylo shromaždiště k transportům, na rohu Veletržní ulice a ulice Dukelských hrdinů v současné době připomíná pamětní deska. V bezprostřední blízkosti vzniká obchodní centrum, u něhož se počítá s památníkem, jehož podoba není jasná. Židovská obec navíc protestovala proti vzniku centra v pietním místě. Druhý památník má vzniknout u nádraží Praha –Bubny. Jeho vznik iniciuje společnost Památník Šoa Praha, která pro jeho realizaci vybrala sochaře Aleše Veselého.

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *