Artalk.cz

Top5týdne 29. 10. 2013

Státní cena za kulturu pro Grygara; Světlík nositelem Medaile Za zásluhy; Lábus děkanem FA ČVUT; volby a česká kultura; Czech Press Photo 2013

1/ Státní cena za kulturu pro Grygara
grygarVe čtvrtek 24. října proběhlo v Národním divadle předání Cen Ministerstva kultury za přínos v oblasti divadla, hudby, výtvarného umění, architektury a kinematografie a audiovize pro rok 2013. V oblasti výtvarného umění cenu obdržel malíř a grafik Milan Grygar, v oblasti architektury pak historik a teoretik architektury Rostislav Švácha. Slavnostní vyhlášení připadlo na den Grygarových sedmaosmdesátých narozenin (zde a zde).

 

2/ Světlík nositelem Medaile Za zásluhy
SvětlíkPrezident Miloš Zeman udělil v pondělí 28. října nejvyšší státní vyznamenání. Z osobností spjatých s výtvarnou scénou byli Medailí Za zásluhy oceněni mecenáš umění Jan Světlík (který zároveň Zemana v prezidentské volbě podporoval), filozof a sociolog Václav Bělohradský a in memoriam sochařka Marie Uchytilová-Kučová (zde).

 

 

3/ Lábus děkanem FA ČVUT
LabusNovým děkanem Fakulty architektury ČVUT na období 2014 – 2018 byl 23. října zvolen prof. Ladislav Lábus. Ve funkci, o niž se ucházela čtveřice kandidátů, vystřídá prof. Zdeňka Zavřela. Svého úřadu se ujme 1. února 2014 po převzetí dekretu z rukou rektora ČVUT (zde).

 

 

 

4/ Volby a kultura
volby 2Ve svých volebních programech slibovaly snad všechny strany lepší financování kultury: např. vítězná ČSSD navýšení prostředků z výnosu z provozování loterií, strana ANO jedno procento ze státního rozpočtu. ČSSD, TOP 09 a ANO zmiňují rovněž nutnost přijmout zákon o veřejnoprávní instituci. K předvolebním plánům jednotlivých stran najdete více zde, zde a zde.

 

 

5/ Czech Press Photo 2013

RathReportér ČTK Michal Kamaryt získal hlavní cenu v soutěži Czech Press Photo 2013. Vítězný snímek ‚Rath na řetězu‘ byl pořízen ve chvíli, kdy exposlanec David Rath přijížděl výtahem k soudní síni. Grant Prahy letos získal Eduard Erben z CPA za snímky sportujících seniorů. Mezi aktualitami vyhrál Jan Venhoda za sérii Protiromská shromáždění a pochody 2013. V kategorii Reportáž zvítězil Milan Jaroš z Respektu s fotografiemi z Istanbulu. V kategorii Sport vyhrál Petr Wagenknecht zachycující Jizerskou 50. Více najdete zde a zde. Od 20. listopadu do 31. ledna budou vítězné snímky vystavené na Staroměstské radnici v Praze.

Komentáře

    • Smalt Art

    Světlík je tvrdý podnikatel a natvrdlý mecenáš.
    Buran dnes burana velebí a Artalk jim v tom fandí -> palec dolů.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *