Artalk.cz

denní tisk 25. 10. 2013

Lidové noviny informují o výstavě k padesátému výročí fungování Galerie hlavního města Prahy. Bilanční přehlídka je k vidění v Domě U Zlatého prstenu. Výstava se ohlíží za minulostí instituce, Filipu Šenkovi z LN však chybí pohled do budoucna: „Nejvíce na celé výstavě a především v katalogu postrádám širší vyjádření současné ředitelky galerie k budoucnosti instituce. Při takto zpracovaném pohledu zpět by jistě nejen mě zajímaly také plány do blízké budoucnosti i vize pro nadcházející roky.“

Lidové noviny také upozorňují na nový projekt malíře Jaromíra Novotného. Umělec aktuálně prezentuje svou práci ve volyňské Galerii Na shledanou. Galerie sídlí od roku 2010 v nepoužívané smuteční síni uprostřed místního hřbitova. Ve specifickém výstavním prostoru zatím předvedli své práce třeba Josef Bolf, Blanka Jakubčíková nebo sochař Jan Turner.

Tomáš Pospiszyl se v textu pro Lidové noviny vrací k festivalu Signal, který minulý týden proběhl v Praze. S uspokojením hodnotí velký zájem diváků a dodává, že „Signal také ukázal, že umění v ulicích nemusí být nutně spektakulárně triviální. Jsou tu umělci, kteří světlené obrazy používají nejen k matení smyslů, ale k autorské výpovědi, nebo dokonce k dialogu s kulturní historií.“

Hospodářské noviny zvou na výstavu architekta Karla Pragera v pražské Národní galerii. Expozici „dominují pečlivé výkresy a dnes již trochu omšelé makety domů, doplněné současnými fotografiemi od Pavla Friče. Oč popisnější a archivnější je výstava sama, o to vášnivěji lze diskutovat o odkazu mimořádného díla Karla Pragera, jenž byl rozhodně víc než „normalizačním“ architektem,“ píše pro HN Ivan Adamovič.

Naďa Klevisová přibližuje ve Víkendu Hospodářských novin osobnost amerického muzikologa, sběratele a donátora Johna Coplanda, který je velkým obdivovatelem rakouského malíře Egona Schieleho. Copland věnoval velký soubor knih, dokumentů a grafické portfolio českokrumlovskému Egon Schiele Art Centru. Tato kolekce se stala základem knihovny zmíněné instituce.

Jihočeská mutace MF DNES informuje o protestu proti sochařskému pomníku krále Přemysla Otakara II. v Českých Budějovicích. Sochu městu daroval místní sochař František Postl. „Výtvarníci, šéfové galerií, historikové umění i pedagogové napsali představitelům města otevřený dopis.“ Vadí jim, že pomník neprošel transparentní soutěží, u takových typů veřejných instalací běžnou. „Městu byl nabídnut dar a my jsme se k němu museli nějak postavit. Budu navrhovat, abychom ustanovili odbornou komisi, která bude jednat o prostoru, kam sochu umístíme,“ říká náměstkyně primátora Ivana Popelová.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *