Artalk.cz

denní tisk 23. 10. 2013

Hospodářské noviny přinášejí článek zaměřený na kulturní politiku nastíněnou ve volebních programech hlavních stran. „Českou kulturu možná čekají lepší časy. Téměř všechny strany, které by mohly zamířit do parlamentu, jí chtějí přidat peníze,“ píší HN a zároveň vyjadřují uspokojení nad navrhovanými stínovými ministry a odbornými garanty jednotlivých stran. „Další družinářka snad nehrozí,“ doufá autorka textu Marie Reslová.

Čtrnáctideník A2 upozorňuje na výstavu rumunské umělkyně Lii Perjovschi nazvanou Knowledge Museum. „Pomocí výstavních instalací, diskusí a především archivních systémů naplněných různými dokumenty včetně neobyčejně podrobných diagramů a grafů konstruuje Lia Perjovschi ‚subjektivní dějiny umění‘. Jenže existují vůbec nějaké jiné?“ ptá se autor článku Jan Wollner. Expozice je k vidění v pražské galerii Tranzitdisplay do 3. listopadu.

Jana Beránková hodnotí pro A2 výstavu o díle architekta Karla Pragera nazvanou Architekt, stavitel, vizionář. Přehlídka je k vidění v pražském Veletržním paláci. Beránková pohlíží na výstavu poměrně kriticky, už v úvodu o ní píše, že se „snaží nastínit Pragerovo vizionářství, sama však postrádá jakoukoli vizi a až příliš připomíná současné problémy Národní galerie.“

U příležitosti konání výstavy Obrazy a předobrazy, která aktuálně probíhá v Galerii hlavního města Prahy, vyzpovídal Jan Kratochvíl pro A2 kurátora Karla Císaře. Povídali si spolu především „o expozici jako příspěvku k diskusi o modernismu a současné kultuře a také
o sofistikovaném pojetí prostoru instalace“.

V jihomoravské mutaci MF DNES si můžete přečíst článek o skupince studentů z Gymnázia TGM v Zastávce u Brna, kteří si říkají Batežo Mikilu. Před dvěma lety začala jejich spolupráce výtvarnicí Kateřinou Šedou. O jejich společných aktivitách, především o záměru proměnit Zastávku, ale i o spolupráci na prezentaci tchajwanského pavilonu na benátském bienále, nebo společné výstavě v Lipsku, píše Halka Horká.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *