Artalk.cz

denní tisk 22. 10. 2013

CZE_LNO novém díle výtvarníka Davida Černého, vztyčeném prostředníčku umístěném na pontonu na Vltavě v centru Prahy, se zmiňují ve všech dnešních denících. Lidové noviny a Mf Dnes dokonce zprávu o díle umístily na titulní stranu. „Podle Černého vyjádření pro ČTK je gesto dostatečně známé i výmluvné, důležité pak podle něj je, kam směřuje. Údajně to má být na Hrad,“ píše například Právo.

MF Dnes pak přináší krátký rozhovor se samotným tvůrcem a uvádí, že Černému velmi vadí „Zemanovy probolševické praktiky nabourávající zásady demokracie“. V článku Kateřiny Frouzové a Radky Římanové se k provokativnímu prostředníčku vyjadřují různé osobnosti. Jejich reakce jsou různé. Například výtvarník Jiří David označil dílo za „prvoplánový vyprázdněný symbol, který nemá se současným angažovaným politickým uměním absolutně nic společného.“

 

CZE_MFDV Hospodářských novinách vyšlo interview s realizátory projektu Artyčok TV Vjerou Borozan a Jiřím Havlíčkem. TV Artyčok je internetová televize sledující dění na české výtvarné scéně. Jedním z jejích pořadů je Kritický seriál, v němž Borozan, Havlíček a Johana Švarcová „odkrývají nepravosti některých galerií.“ Právě o tomto seriálu si s tvůrci povídal Pavel Vokatý.

Týdeník Rozhlas přináší rozhovor se sochařem Kurtem Gebauerem. O jeho sochařské práci, postupech a materiálech, jež využívá, a námětech, které zpracovává, o proměnách soch v průběhu času i o práci pro Vysokou školu uměleckoprůmyslovou si s Gebaurem povídal Jaroslav Vanča.

Na retrospektivní výstavu fotografa Jana Malého v pražské Leica Gallery zve Týdeník Rozhlas. Přehlídku nesoucí název Torzo, která zahrnuje „autorovy dokumentární fotografie, poetické portréty, studie ze sedmdesátých až devadesátých let, ale i jeho nultá léta, kdy zachycoval počátky českého kapitalismu“, si můžete přijít prohlédnout do 3. listopadu.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *