Artalk.cz

denní tisk 19. 10. 2013

Jiří Peňás v Lidových novinách upozorňuje na výstavu Metamorfózy politiky. Pražské pomníky 19. století, kterou v Clam-Gallasově paláci pořádá Archiv Hlavního města Prahy společně s Národní galerií. Výstava, kterou připravila Kateřina Kuthanová, chronologicky mapuje vývoj pomníků od prvního veřejného monumentu, který byl věnován Přemyslu Oráči ve Stadicích (1839 – 1841).

Ve stejném deníku se Adam Gebrian ohlíží za festivalem 4+4 dny v pohybu, v rámci něhož proběhla také diskuse o budoucí podobě Václavského náměstí. Ta proběhla v multifunkčním paláci U Stýblů, stavbě architekta Ludvíka Kysely z roku 1929, jehož rekonstrukci připravuje potomek původních stavebníků. „. Jeho náplň se má do značné míry podobat té původní. Slovy současného majitele „stejně dovnitř žádnou lepší náplň nevymyslíte“. Pokud by tomu tak bylo, tak právě tohle může nejvíce přispět k postupnému oprášení zašlé slávy Václavského náměstí.“

Právo informuje o uzavření expozice o napoleonské historii v zámku ve Slavkově u Brna. Uzavření výstavy nařídil vrchní soud. Na ten se obrátila společnost AusterlitzPro, jejíž libreto bylo k výstavě použito, samotná realizace však tomu neodpovídá. Autorům vadí, že v expozici, jež přišla na 55 milionů korun, je velké množství faktických chyb a také skutečnost, že nebyly použity originální exponáty.

Severomoravské vydání práva se věnuje projektu mural art, který začalo realizovat sdružení Cooltour v Ostravě. Jeho cílem je pomalování šedých ploch u frekventovaných silnic v veřejných prostranství. První díla začala vznikat  na výstavišti Černá louka a postupně by měla vzniknout obří galerie mural art v prostoru celého města.