Artalk.cz

denní tisk 10. 9. 2013

Pavel Kalina napsal pro Lidové noviny článek o rakouském Vorarlbersku, které by podle jeho názoru mohlo být svým přístupem k životu a kultuře vzorem pro současnou Evropu. Kalina v textu vyzdvihuje především zajímavou architekturu, se kterou se v regionu setkáme. Zmiňuje práci architekta Petera Zumthora, jehož retrospektiva je aktuálně k vidění Kunsthausu Bregenz, v budově, kterou sám projektoval. Zároveň upozorňuje na výstavu uměleckého řemesla ve Werkraum Hausu v Andelsbuchu, tedy v další z Zumthorových staveb. „Nejde přitom o žádnou výjimku ani náhodu. V celém Vorarlbersku prakticky nenajdeme stavební kýč… Vysoké procento staveb včetně rodinných domů je realizováno podle návrhu architekta, což kontrastuje se situací v Česku i většině dalších zemí.“

Hospodářské noviny přinášejí článek o stavbě Kaplického Rejnoka v Českých Budějovicích. Na projektu už pět let pracuje Jihočeská společnost přátel hudby. Prakticky je ale ve svém snažení stále na začátku, na nákladnou stavbu chybí investor. „Máme teď trochu problémy, investora jsme už měli oznámit, nedotáhnout Rejnoka by ale byla životní prohra, s tím nepočítáme,“ potvrzuje odhodlání Pavel Pinter, exředitel firmy, která patří k dosavadním nejvýznamnějším sponzorům.

Na výstavu Františka Muziky v Galerii České spořitelny zve časopis E15. „Muzika svou imaginací bezhlavě upoutává a vtahuje divákovu pozornost, která se následně rozpouští ve snovém světě, v němž je vše možné a hranice neexistují,“ píše Gabriela Velcová. Kolekce dvanácti Muzikových obrazů bude vystavena do 21. září, koncem měsíce pak budou díla nabídnuta novým zájemcům. Dražbu pořádá aukční dům Dorotheum.

Jihomoravská mutace MF DNES upozorňuje na retrospektivní přehlídku sochaře Wilhelma Lehmbrucka, která dnes začíná v brněnském Domě umění. Vernisáž bude zahájena v 18 hodin, výstava potrvá do 10. listopadu.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *