Artalk.cz

Top10léta

Balvín ministrem kultury; Fajt jmenován Hanákovou ředitelem NG; Galerie města Ostravy hledá uměleckého šéfa; začal vysílat kanál ČT Art; Košice evropským městem kultury; Koudelka daroval fotografie; demolice Hotelu Praha a domu na Václavském náměstí; plány na nová světová muzea; návštěvnost MG; „restaurovaná“ freska se stala turistickým lákadlem.

1/ Jiří Balvín ministrem kultury
1_BalvínZačátkem července nahradil Alenu Hanákovou v čele ministerstva kultury Jiří Balvín, bývalý ředitel České televize a hudební televize Óčko (zde). Jeho prozatím nejvýraznějším počinem v roli ministra bylo odvolání a následné vrácení do funkce ředitele Národního divadla Jana Buriana. Část odborníků a umělců poté požadovala, aby byl ministr odvolán, což předseda vlády Jiří Rusnok odmítnul (zde, zde a zde).

 

 

2/ Fajt jmenován ředitelem NG
fajtNa začátku července jmenovala odcházející ministryně kultury Alena Hanáková do čela Národní galerie historika umění Jiřího Fajta (články a reakce na jeho jmenování jsme uveřejnili zde a zde). Fajt se měl nové funkce ujmout 1. září. Jiří Balvín, nástupce Hanákové, původně označil krok své předchůdkyně za nevhodný, po osobní schůzce s Fajtem však její rozhodnutí potvrdil. Fajt se ředitelem NG stane oficiálně 1. ledna 2014, předtím má být proveden audit a ustanovena správní rada. Do té doby povede NG Vít Vlnas, který zastoupil na jaře odvolaného ředitele Vladimíra Rösela.

 

3/ Galerie města Ostravy hledá uměleckého šéfa
3_OstravaOstravské sdružení Trojhalí Karolina vyhlásilo výběrové řízení na pozici uměleckého manažera Galerie města Ostravy (zde). Ten bude mít na starosti jak výstavní a dramaturgický plán, tak i chod galerie po provozní stránce. Vznik GMO provázely jisté pochybnosti části odborné a umělecké obce, zda byl celý projekt vzniku galerie dostatečně kvalitně připraven. Další články k tématu najdete na artalku zde, zde a zde.

 

 

4/ Začala vysílat ČT Art
artČeská televize spustila 31. srpna kanál věnovaný kultuře. Stanice nabízí denně od 20 hodin pravidelnou zpravodajskou relaci Události v kultuře, na kterou navazují tematické programové bloky věnované jednotlivým oblastem kultury a umění. Výkonným ředitelem ČT art byl jmenován Tomáš Motl. Aktuálně se ČT Art dělí o prostor s dětským kanálem české televize (zde).

 

 


5/ Košice evropským hlavním městem kultury 2013

5_KošiceV rámci projektu Košice – Evropské hlavní město kultury 2013 vzniká řada ambiciózních projektů: byl otevřen Kulturpark (nebo také „košický museumsquartier“), zrekonstruovaný komplex bývalých kasáren z 19. století, kde jsou k dispozici rozsáhlé prostory pro konání výstav a dalších kulturních akcí (zde). Na sídlištích jsou rekonstruovány staré tepelné výměníky, z nichž vznikají komunitní centra, a také je připravena instalace Památníku lidové architektury Tomáše Džadoně (zde). A na závěr se Košice pyšní tím, že otevřely první slovenskou kunsthalle (zde a zde).

 

6/ Josef Koudelka věnoval snímky UPM
Josef-Koudelka-darJiž v roce 2007 nabídl fotograf Josef Koudelka Uměleckoprůmyslovému muzeu v Praze soubor více než 500 fotografií mapujících jeho celoživotní tvorbu. Teprve letos v létě bylo jednání úspěšně završeno. Muzeum zatím získalo snímky do dlouhodobé zápůjčky s tím, že až odpadne nebezpečí zadržení uměleckých děl v zahraničí kvůli probíhajícím arbitrážím, mělo by dojít k faktickému darování snímků (zde a zde).

 

 

7/ Demolice Hotelu Praha a domu na Václavském náměstí
7_václavákBývalá ministryně kultury Alena Hanáková krátce před svým odchodem z úřadu definitivně rozhodla o tom, že dům na Václavském náměstí v Praze, za jehož záchranu bojovala řada památkářů a dalších odborníků, nebude mít památkovou ochranu. Nic tak nebrání demolici a vzniku administrativního centra v jeho místě (zde). Podobný osud čeká i Hotel Praha, který se přes nespornou architektonickou kvalitu stavby nepodařilo prohlásit kulturní památkou a bude rovněž zbořen (zde a zde).

 

 

8/ Plány na nová světová muzea
Goyovo muzeumBěhem léta proběhlo tiskem také několik zpráv týkajících se výstaveb nových světových muzeí. Berlín hodlá postavit muzeum pro umělecká díla 20. století. Se stavbou by se mohlo začít již v příštím roce (zde). Guggenheimovo muzeum plánuje po pobočkách v Bilbau, Berlíně a Benátkách otevřít čtvrtou evropskou pobočku v Helsinkách. Guggenheimova nadace by měla návrh na stavbu nové budovy a financování jejího provozu předložit koncem září (zde). Opačný problém řeší Španělsko, tamní škrty v kultuře zastavily výstavbu muzea Francisca Goyi v malířově rodném městě Fuendetodos (zde).

 

9/ Návštěvnost Moravské Galerie
9_mg_otevřenoMoravská galerie v Brně během léta v rámci projektu Otevřeno – přijďte žít do centra! (zde) zpřístupnila od 3. 7. stálou expozici starého umění v Místodržitelském paláci zdarma. Tento krok se výrazně promítnul v návštěvnosti expozice, kterou za první měsíc navštívilo přes 800 diváků. Pro srovnání: na sbírku moderního umění v Pražákově paláci, kde je vstup nadále zpoplatněn, se ve stejném období přišlo podívat kolem 200 návštěvníků.

 

 

10/ „Restaurovaná“ freska se stala turistickým lákadlem
The-original-Ecce-Homo-st-010Před rokem tiskem proběhla zpráva, že se postarší dáma ze španělského městečka Borja dosti neodborně chopila obnovy fresky z 19. století nacházející se v tamním kostele. Její přemalba Krista s trnovou korunou sice způsobila menší skandál, zato se však mnohonásobně zvýšila návštěvnost místa. Během posledního roku do kostela zavítalo přes padesát tisíc návštěvníků, což si pochvaluje jak místní katolická charita, tak i obyvatelé městečka, kterým se díky přílivu turistů mnohonásobně zvýšily tržby (zde a zde).