Artalk.cz

TZ: Signal / Festival světla v Praze

Signal: Festival světla v Praze / Praha / 17. – 20. 10. 2013

Signal_A4_A_CZ_300dpi_

Signal / Festival světla v Praze

17. – 20. 10. 2013

a) Prahu čeká v říjnu největší kulturní akce ve veřejném prostoru – první festival světla SIGNAL

Venkovní světelné instalace. Architektonické video-mappingy. To nejlepší ze světové i domácí umělecké scény. Workshopy. Noční plavby za světlem po Vltavě. Moderní audiovizuální umění. Tisíce lidí v ulicích Prahy po setmění. Úžasná podívaná v nevšední slavnostní mystické atmosféře. To vše čeká na ty, kteří se v období od 17. do 20. října vypraví do Prahy. Zažijí zde totiž na vlastní kůži a smysly první festival světla v České republice. Českou metropoli čeká největší festival ve veřejném prostoru, který představí Prahu jako místo, kde se díky moderním technologiím snoubí historický genius loci se současným uměním. Praha se tak stane vedle Barcelony či Lyonu dalším evropským centrem současného vrcholu audiovizuálního umění a zasáhne tak na čtyři dny chod centra města. „Festival připravujeme déle než dva roky. Za tu dobu se nám podařilo získat pro první ročník festivalu nejen finanční podporu od partnerů jako je Hlavní město Praha, Czech Tourism nebo Ministerstvo pro místní rozvoj a mnoha dalších, kterým děkujeme. Jsme hrdí, že se nám podařilo získat prostředky na zcela nový kulturní projekt. Jsme přesvědčeni, že je to především známkou neutuchajícího zájmu o kreativní inspiraci, o pokrok v technologiích a o neotřelý a imaginativní přístup k našemu životnímu prostoru, “ sděluje Martin Pošta, ředitel festivalu. Myšlenka takto rozsáhlého festivalu světla v prostředí centra Prahy vyvolala enormní zájem o tvorbu ve veřejném prostoru ze strany předních českých umělců. Díky tomu festival světla Signal k vytvoření speciálních uměleckých děl a instalací získal taková jména, jako jsou František Skála, Krištof Kintera, Rony Plesl, Milan Cais, Vladimir 518, Michal Cimala nebo například Jakub Nepraš, Prokop Bartoníček, VJ Kolouch a další.

„Z programového hlediska můžeme s uspokojením konstatovat, že se nám podařilo pro hlavní programový pilíř, tedy pro outdoorové světelné instalace a intervence, naplnit ty nejambicióznější plány. V říjnu Prahu navštíví naprostá špička světa architektonických video-mappingových projekcí a světelných instalací: AntiVJ visual label (BE/FR), 1024architecture (FR), Telenoika (SP), Sila Sveta (RU) a neskromně sem řadím i tuzemskou skupinu The Macula (CZ),“ dodává programový ředitel festivalu Jan K. Rolník. Organizátoři festivalu tato zvučná jména doplnili o projekty, které vzešly z otevřené výzvy incoming SIGNAL. Z padesáti přihlášených projektů a dvaceti zemí světa vybírala čtyři vítězné návrhy devítičlenná odborná porota.

b) Light art v ulicích Prahy

Festival Signal vůbec poprvé v České republice takto rozsáhle představí moderní audiovizuální umění – light art. Jedná se o formu umění, kde je hlavním prostředkem uměleckého vyjádření a základním pracovním „materiálem“ světlo. Hra světel a stínu byla a je důležitým prvkem s hlubokou společenskou symbolikou procházejícím staletími od řeckých tragédií, přes renesanční sloh po experimentální film. V současnosti však nabylo nového významu a rozměru díky rozvoji moderních technologií a světelných zdrojů. Od olejových lamp, loučí, svíček přes žárovku se díky technickému vývoji setkáváme s prací se světlem v takové podobě, kdy z jednoho technicky vyspělého zdroje jsou moderní experimentální umělci schopni bořit a stavět imaginární architektonické celky nebo je přemodelovat a hrát si s vizuálním vnímáním prostoru jako kočka s myší. Imaginace dosahuje v tomto ohledu svého vrcholu. Říjnová událost tak dá možnost okusit atmosféru vizuální mystifikace ve veřejném prostoru i českému divákovi. Video-mappingy i světlené objekty různých rozměrů doprovázené originální hudební kulisou naplní architektonicky jedinečnou Prahu neopakovatelnou atmosférou. Lákat na festival bude Pražany, diváky ze všech koutů republiky a turisty originální vizuál vytvořený uznávaným grafikem Tomášem Malovcem, vítězem Czech Grand Design 2011.

autorMACULA_instalace_Orloj_foto by Michal Ureš_2

c) Umělci, projekty a lokace

Do Čech míří světová špička audiovizuálního umění. V rámci festivalu se uskuteční 4 videomappingové a 25 světelných instalací. Uskupení AntiVj visual label složené z uměleckých individualit z celé Evropy se zapíše do paměti díky video-mappingu na divadlu Hybernia. 1024architekture z Francie, jejichž Vánoční strom Abies Electronicus instalovaný v Bruselu se proslavil napříč celou Evropou, rozsvítí svou světelnou „kostkou“ celé Staroměstské náměstí. Ruská Sila Sveta připravuje originální mapping na Tyršův dům. Interaktivní „Cloud“ kanadské dvojice se bude vznášet nad pláží u Hergetovy cihelny. The Macula, česká dvojice proslavená mappingem Staroměstského orloje, rozsvítí kostel Svaté Ludmily na náměstí Míru… Že je první festival světla v Praze velkou uměleckou událostí, posvěcují jména domácích umělců, kteří se k festivalu připojili svými projekty – Rony Plesl, František Skála, Jakub Nepraš, Krištof Kintera, Milan Cais, Michal Cimala, Vladimir 518 a další.

Umělci – kde koho najdete:

• Kostel sv. Ludmila – The Macula

• Michnův palác – Sila Sveta

• Divadlo Hybernia – Anti VJ visual label

• Staroměstské náměstí – 1024architecture

• Kampa park – František Skála

• Václavské náměstí – Michal Cimala

• Muzeum Kampa – SPAM

• Metronom – Letná – V. K. Novák

• Karlův most – Milan Cais

• U Lužického semináře – Jakub Nepraš

• Štupartská – Urbanvoid

• Náplavka/Hergetova cihelna – Caitlind r.c. Brown & Wayne Garret

• Petřín – Krištof Kintera

• Kostel sv. Martin ve zdi – Rony Plesl

• Vojanovy sady – Prokop Bartoníček

• Klementinum – Andrej Boleslavsky

• Náměstí Jana Palacha – festivalové centrum

• Nová scéna – A. Široký

• Řetězová ulice – V. Křupka

• Ovocný trh – Tichý koncert

• Muzeum Karla Zemana – koncerty pod širým nebem

• Náměstí Franze Kafky – Preciosa

• Můstek – metro – Josef Šafařík

• Klementinum – Pavla Beranová

• Náplavka – Volvo mapping

• Arcibiskupský palác – Telenoika

d) Doprovodný program festivalu

Festival nabídne pestrý doprovodný program pro laiky i odborníky a profesionály z oboru světelného designu a technologií. Významnou událostí proto bude mezinárodní konference Světlo pro naše města 2014, kterou pořádá SIGNAL festival ve spolupráci s firmou Philips. Tato odborná konference si klade za cíl na profesionální úrovni otevřít témata veřejného osvětlení ve městě, architektonického světelného designu, nových technologií v osvětlování architektury a veřejného prostoru. Konference je určena primárně architektům, urbanistům a světelným designérům, sekundárně pak široké veřejnosti se zájmem o umělé osvětlení urbánního veřejného prostoru. Na konferenci vystoupí Tapio Rosenius, špičkový světelný designer původem z Finska, designer, urbanista a sociolog Marco Bevolo, polský architekt Michal Kaczmarczyk či srbská světelná designérka Jovana Cvetkovic. V rámci doprovodného programu pro veřejnost se uskuteční řada workshopů zaměřených na kreativní práci se světlem. Určeny budou nejen umělcům profesionálům, ale i rodinám s dětmi nebo studentům umění z nejrůznějších oborů – fotografie, scénografie, multimediální tvorba, architektura či film. Například muzeum Karla Zemana uspořádá dva koncerty Clarinet Factory pojaté jako jedinečný audiovizuální zážitek pod širým nebem, kdy laguna Čertovky bude zabydlena nejrůznějšími motivy z filmů Karla Zemana. Hladinu Vltavy budou během festivalu po setmění brázdit parníky Pražské paroplavební společnosti. Speciálně nasvícen bude parník Vyšehrad, který letos slaví 75. výročí. Komentované plavby za světlem nabídnou nevšední pohled na postupně rozsvěcované památky na potemnělém břehu řeky. Plavby za světlem vznikají v úzké kooperaci se společností Eltodo, která dodává festivalu nejen nezbytnou tmu, ale i klíčový technický servis při instalování uměleckých děl v ulicích Prahy. Tančící dům se pokusí roztančit doprovodnou světelnou instalací společnost Philips. Speciální video-mapping zažije i oficiální vůz festivalu Volvo na Palachově náměstí. Kdo bude natolik inspirován festivalovou atmosférou a podnícen k uměleckému projevu, bude se moci vyřádit na workshopu Light Painting. Malování světlem bude určeno i pro rodiny s dětmi a každý účastník si odnese výsledky své práce se světlem s sebou na památku.

Festival světla SIGNAL proběhne v Praze od 17. do 20. října 2013. Pro více informací o festivalovém dění a doprovodném programu sledujte www.signalfestival.com, Facebook http://www.facebook.com/SignalFestival či Twitter https://twitter.com/signalfestival.

e) Poděkování

První festival světla v Praze Signal proběhne za laskavé podpory Hlavního města Prahy, městské části Praha 1 a Czech Tourism.

Partneři festivalu: Philips, Eltodo, ČEZ, Komerční banka, Intel

Hlavní mediální partneři: Prima COOL, MF Dnes, iDnes.cz, EVROPA 2

Mediální partneři: JC Decaux, Leo Express, DPP, Pražská informační služba, METRO

Hlavní festivalový hotel: Andel‘s hotel

Oficiální vůz festivalu: Volvo

Oficiální lodní dopravce: Pražská paroplavební společnost

Hlavní dodavatelé: AV Media, Dimension Data, Cisco

Dodavatelé: Preciosa, SOS Dekorace, PERI lešení, Green Lemon, Brainzmobile, Mustard, www.visitprague.cz

Muzeum hlavního města Prahy

Národní knihovna

Divadlo Hybernia

Muzeum Kampa

Grand Hotel Praha

Arcibiskupství pražské

Town square

Městská část Praha 2

Českobratrská církev evangelická

Česká obec sokolská