Artalk.cz

denní tisk 2. 9. 2013

Lenka Lindaurová se v Hospodářských novinách vrací k Bienále v Benátkách a pozastavuje se nad tím, jak málo je letos přítomno politicky kritické umění. Oproti tomu vyzdvihuje díla Aj Wej-weje: „Zatímco mnohé „art show“ nadbíhají divákům a sběratelům, dvě instalace Aj Wej-weje vydají na nezapomenutelný zážitek a zářez do trochu špatného svědomí. Přitom umělecká kvalita zapíše instalace do dějin umění, ať už se souvislosti na politické mapě budou měnit jakkoli.“

O změnách v soutěži Czech Press Photo informuje Mf Dnes. Nově bude v soutěži kategorie videa: on-line aktualita pro snímky do 3 minut a dokumentární videa do 7 minut.

Brněnské vydání Mf Dnes píše o akci Kulturou proti chátrání, kterí měla upozornit na možnost smysluplného využití opuštěných chátrajících objektů v centru Brna např. pro výstavy. Mf Dnes i další deníky upozorňují, že v Praze obdobná akce skončila velkým zásahem policie.

Tereza Škoulová se v E15 zabývá výstavou kreseb ze sbírek Muzea kresby ve Skopje, která je aktuálně k vidění v Galerii Kritiků. Výstava kresebných „rukodělných“ prací je na jedné straně pochválena: „V dnešním balastu konceptuálního umění, kterému rozumí snad jen sám autor, je tento tradiční přístup docela osvěžující.“ Na druhé straně se však autorka ptá, co vlastně bylo zámerem kurátorů a podle jakého klíče vybrané práce řadili.

Na retrospektivu socialistické malířky Aleny Čermákové v Želči u Tábora upozorňuje jihočeská Mf Dnes. Výstava malířky, jádro jejíž tvorby představují propagandistické malby z 50. let, vzbuzuje různorodé reakce ze strany odborníků (kteří by chtěli více kulturně historického kontextu a srovnání se soudobou avantgardou) i veřejnosti. Na jedné straně si řada návštěvníků libuje v socialistickém retru, na straně druhé se kurátor Pavel Šmidrkal setkal s výhrůžkami, že obrazy budou posprejovány.

Čtrnáctideník A2 spustil od září nový web a2larm.cz, kde najdete články týkající se aktuálních politických a kulturních témat.