Artalk.cz

denní tisk 5. 8. – 10. 8. 2013

Pondělní Lidové noviny upozorňují na vydání souboru sedmnácti rozhovorů s umělci a teoretiky pod názvem Pořád něco. Kniha vznikla u příležitosti deseti let existence časopisu Art+Antiques a přečíst si v ní můžete například interview s Hugem Demartinim, Karlem Malichem nebo Vladimírem Kokoliou. E15 přináší informaci o prodeji Tančícího domu v Praze. Aktuálním vlastníkem je společnost CBRE Global Investors.

Kateřiná Farná hodnotí v úterním Právu výstavu portugalského průkopníka fotografie Carlose Relvase. Přehlídce s názvem Objekty věčnosti, která je až do 15. září k vidění v Galerii Rudolfinum, dává 75%. Týdeník Rozhlas zve do pražského Domu U Kamenného zvonu na retrospektivu ostravského fotografa Viktora Koláře. Dále týdeník informuje o výstavě Královské palety: Královští výtvarníci minulosti a současnosti, která aktuálně probíhá ve Windsorském hradu nedaleko Londýna. K vidění jsou mimo jiné díla královny Viktorie, její dcery Louise nebo současné panovnice Alžběty II.

Koncepci budoucí podoby Národní galerie v Praze nastiňuje ve svém středečním vydání Právo. Generální ředitel NG Jiří Fajt se s ministrem kultury Balvínem dohodl na urychleném dokončení koncepce, v níž Fajt mimo jiné plánuje více otevřít NG světu. E15 informuje o spuštění sekce Amazon Art internetového obchodu Amazon. V nabídce jsou umělecká díla od prodejců i galerií. K prodeji Tančícího domu se vrací Lidové noviny. Kladou si otázku, jaké bude příští využití stavby, kterou si Václav Havel představoval jako objekt plný kultury. Donátoři, které LN oslovily, se však do tak velké investice příliš nehrnou.

Nové vydání Reflexu přináší ve čtvrtek rozhovor s britským karikaturistou a ilustrátorem Geraldem Scarfem. O jeho práci pro Sunday Times, spolupráci s Pink Floyd na projektu The Wall a dalších tématech si se Scarfem povídal Marek Gregor. Na vydání monografie malířky a kreslířky Ludmily Padrtové s podtitulem Gesto, pohyb, barva. Dílo 1951 – 2013 upozorňují Literární noviny. V Literárkách si také můžete přečíst velký rozhovor s fotografem Michalem Šebou nebo profil německého umělce Martina Kippenbergera, jehož retrospektiva je aktuálně k vidění v Hamburger Bahnhof v Berlíně. Literární noviny dále zvou do pražského Domu U Kamenného zvonu na retrospektivní přehlídku fotografa Viktora Koláře. Výstava trvá do 29. září.

Na výstavu Vzpomínky na krajinu, kterou jsem nikdy neviděl, prezentující průřez českým umění první poloviny 20. století, upozorňují páteční Lidové noviny. Přehlídka je k vidění do 18. 8. v Západočeské galerii v Plzni. Marcela Pecháčková pak pro LN vyzpovídala Richarda Druryho, předsedu výtvarného odboru Umělecké besedy. Rozhovor se točí nejen kolem jeho práce pro Besedu ale i kolem rodinného života.

Sobotní Salon Lidových novin se pokouší odpovědět na otázky společenské role současného českého umění, které nenachází mezi lidmi patřičnou odezvu. O problému diskutují Lenka Lindaurová, Karin Kottová, Michal Gabriel, Pavel Starec, Jan H. Vitvar a za LN Jiří Peňás. Vývojové tendence v současném umění a ve způsobu jeho prezentace se na příkladech dvou aktuálně probíhajících výstav snaží postihnout Jiří Machalický z Lidových novin. Zmíněnými výstavami jsou Nouvelles vagues v pařížském Palais de Tokyo a Pražské bienále. Přehled několika zajímavých výstav, které jsou aktuálně po celé ČR k vidění, přináší MF DNES. Deník pak zve do brněnské galerie architektury na výstavu představující tvorbu architekta Daniela Libeskinda.