Artalk.cz

denní tisk 29. 7. – 3. 8. 2013

V novém čísle Respektu je k přečtení několik zajímavých textů. Karolína Vránková napsala rozsáhlý článek o crowdfundingu, způsobu shánění peněž, při němž člověk žádá své příznivce, aby mu přispěli na jeho projekt prostřednictvím internetové sbírky. Autorka si klade otázku, jakou roli může hrát crowdfunding ve světě designu. V Respekru dále vyšel článek o výtvarníkovi Janu Křížkovi, jehož retrospektiva s názvem Mně z toho nesmí zmizet člověk je aktuálně k vidění v pražské Valdštejnské jízdárně. Jan H. Vitvar pak glosuje úspěch tří u návštěvníků úspěšných výstav realizovaných v současnosti v hlavním městě – přehlídky plakátů Alfonse Muchy, expozice z pozůstalosti Marilyn Monroe a Tutanchamon.

 

Úterní Hospodářské noviny přinášejí článek informující o vydání obsáhlé monografie Jana Švankmajera nazvané Možnosti dialogu/Mezi filmem a volnou tvorbou. Jak uvádí autor článku Jan Gabriel, publikace „systematicky a komplexně zachycuje jeho tvůrčí i životní cestu, určující setkání, umělecké i osobní postoje.“

 

Reportáž o stavu budapešťské umělecké scény za současné vlády nacionalistické a konzervativní strany Fidesz si můžete přečíst v novém vydání čtrnáctideníku A2. Časopis dále přináší rozhovor s Griseldou Pollock, autorkou přelomového díla feministicky zaměřených dějin umění Old Mistresses – Art Women and Ideology. A2 také informuje o vydání knihy Svědectví – Ženským hlasem autorky Zuzany Štefkové. Publikace obsahuje rozhovory s umělkyněmi, teoretičkami a kurátorkami současného umění. Středeční Lidové noviny upozorňují na přehlídku tvorby Le Corbusiera v newyorském Museum of Modern Arts. O velké rekonstrukci barokního komplexu Kuks, která se tento týden rozjíždí, informuje MF DNES.

 

Literární noviny ve čtvrtek informují o putovní výstavě ztvárňující zvěrokruh, jejímž autorem je čínský disident, aktivista a umělec Aj Wejwej. Na stránkách Literárek si také můžete přečíst recenzi výstavy textilních výtvarnic Radky Kalabisové a Lucie Slivkové Waulinové na hradě Žebráku, nebo pozvánku na dvě výstavy (v kutnohorském GASKu a na Prague Biennale), jejichž společným jmenovatelem je tvorba fotografa Miroslava Tichého. Literární noviny se také zmiňují o výstavě Milana Guštara v DOXu. Na vydání monografie malířky Ivany Lomové upozorňuje MF DNES.

 

Páteční Lidové noviny zvou na výstavu portugalského fotografa Carlose Relvase nazvanou Objekty věčnosti. Přehlídku pořádá Galerie Rudolfinum. Lidové noviny také přinášejí nekrolog amerického umělce Waltra De Marii, který zemřel minulý týden. Hospodářské noviny upozorňují na výstavu a následnou aukci dvanácti poválečných obrazů Františka Muziky a Všechny velké deníky pak v pátek spekulují o tom, zda ministr kultury Jiří Balvín odvolá po šéfovi Národního divadla také ředitele Národní galerie Jiřího Fajta.

 

Ke kauze Balvín se média vracejí také v sobotu. Jiří Peňás v Lidových novinách nazývá ministrovo chování fraškou, Právo pak přináší krátký rozhovor s Jiřím Fajtem. Ve víkendové příloze MF DNES je k přečtení článek o předním barokním malíři Václavu Vavřinci Reinerovi. Text vznikl u příležitosti vydání Reinerovy monografie, jejímž autorem je historik umění Pavel Preiss. Na výstavu reklamních snímků Viléma Heckela do pražské Galerie Fotografic zvou Lidové noviny.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *