Artalk.cz

4. 7. 2013 / Komentovaná prohlídka výstavy Vojtěch Maša: Exemplární druh

Vojtěch Maša / Exemplární druh / Galerie mladých TIC / Brno / 4. 7. 2013 v 18h

komar-masa2Exemplární druh

komentovaná prohlídka 4. 7. 2013 v 18. 00 hod

Galerie mladých TIC Brno / Radnická 4

Vojtěch Maša vás osobně provede retrospektivní výstavou, která je reprezentativní ukázkou různých forem a přístupů, které ve svojí tvorbě používá již deset let. Jeho autorská prohlídka poskytuje prostor pro dialog s divákem, který sám autor považuje za důležitý a přínosný.

Kvazi-velkolepá retrospektivní výstava Exemplární druh Vojtěcha Maši je ukázkou evoluce jeho širokospektrální tvorby s intermediálními přesahy v období let 2003 – 2013. Součástí „institucionálního gesta“ je i zvýšená mediální propagace výstavy, která je při velkých retrospektivních výstavách běžná. Narážka na superžánr souborné retrospektivy coby výkladu uměleckého vývoje jde záměrně proti charakteru Galerie mladých určené začínajícím umělcům. V tvorbě Vojtěcha Maši (1982) najdeme primárně kresby, které se však volně prolínají v grafiky, malby, objekty, videa, instalace a konceptuální gesta. Ve všech dílech je mnoho osobních a intimních motivů: Maša se často zabývá životním štěstím a lidskými vztahy (Jsem zamilovaný do 3 holek zároveň, 2011). Výrazným opakujícím se tématem je zobrazovaní zvířat (různé druhy savců, ptáků, ryb, hmyzu) související se studiem na Přírodovědecké fakultě, což také vedlo k evoluční koncepci výstavy (stylizace umělce do pohádkové postavy draka – cyklus Drak ve vaně, Drak na hajzlu, Drak v posteli, 2005). Drak bývá v pohádkách prezentován častěji jako zlý a nelítostný požírač princezen, u Maši je naopak citlivým a nešťastným tvorem, který hledá místo, kde by v klidu spočinul a přečkal rozpolcené životní období. Při pohledu na jeho díla se divákům odkrývá nesmírně pestrý svět otázek, o kterých je možné uvažovat nejen v kontextu umění.

Maša studoval na Přírodovědecké fakultě i Fakultě informatiky Masarykovy univerzity, poté se rozhodl přestoupit na Fakultu výtvarných umění VUT v Brně, což může být pro diváka klíčem k pochopení jeho nejen intermediálních ale i interoborových přesahů. Součástí expozice bude i nově vytvořeno dílo „Exemplární družka“.

Kurátorka / Zuzana Janečková

Výstava potrvá od 3. 7. do 21. 8. 2013

https://www.facebook.com/events/169225213258039/

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *