Artalk.cz

denní tisk 20. 6. 2013

Právo a E15 přinášejí recenze výstavy Raqiba Shawa, která je k vidění do 15. září v Galerii Rudolfinum. „V Shawovi bublá dvojí zkušenost diametrálně odlišných světů, východní a západní kultury. Právě kolizí těchto tradic je ovlivněno jeho cítění a vizuální jazyk. Rozkódovat alegorické způsoby vyprávění není snadné. Interpretací totiž může být tolik, kolik je zkušeností samotných diváků. Navíc krása dostává v Rudolfinu obludné obrysy,“ píše Kateřina Farná v Právu. Podle Škoulové v E15 může estetika jeho obrazů „leckoho iritovat; beze zbytku pro ni platí rčení „až oči přecházejí“. K proniknutí pod povrch kýčovité formy je nutná nezbytná míra sebekontroly a odhodlání.“

Moravskoslezské mutace Práva, MF DNES a Deníku se na svých stránkách věnují situaci kolem nově vznikající Galerie města Ostravy. Za pár dní by měli zastupitelé Ostravy rozhodnou o tom, zda sdružení Trojhalí Karolina poskytnou dotaci ve výši 35 milionů korun na zajištění činnosti nové galerie do konce roku 2016. S projektem sdružení Trojhalí Karolina však nesouhlasí část kulturní veřejnosti. Kritici včera poslali zastupitelům výzvu, aby hlasování naplánované na příští středu odložili.

Celostátní deníky přebírají zprávu ČTK, že akreditační komise schválila vznik soukromé umělecké vysoké školy, jejímž rektorem má být někdejší rektor Akademie výtvarných umění a bývalý šéf Národní galerie Milan Knížák.

Radan Wagner se v Literárních novinách věnuje Janu Křížkovi, jehož práce jsou aktuálně k vidění ve Valdštejnské jízdárně. „V nápadité a chápavé architektonické instalaci Zbyňka Baladrána a skvěle připravené publikaci kurátorky Anny Pravdové se jeví Křížkova tvorba působivě. Její začlenění do širšího kontextu se zdařilo. Pevné místo na mapě mezinárodní scény bude však nadále sporné. Ostatně takové usilování nebylo nikdy ani Křížkovou prioritou. Jeho dílo je vzácně autentické a jeho život byl zdá se naplněn vnitřně smysluplným počínáním.“

V Literárních novinách se Ivan Matějka vyjadřuje k odchodu Aleny Hanákové z postu ministryně kultury. Kamila Boháčková rekapituluje debatu na téma proč tak málo rozumíme současnému uměn, kterou uspořádala 30. května Společnost Jindřicha Chalupeckého ve spolupráci s Českou televizí. Paul Kaiser přibližuje život Willi Sitteho, německého malíře a grafika, který před pár dny zemřel.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *