Artalk.cz

denní tisk 13. 6. 2013

Všechny deníky se dnes věnují odchodu Aleny Hanákové z ministerstva kultury, který avizoval již včerejší tisk. Upozorníme proto na několik komentářů: Petr Fischer v Hospodářských novinách označil působení Hanákové jako jeden z největších politických omylů, ale především zdůrazňuje „politickou ignoraci kultury jako oblasti, v níž má smysl se angažovat“.  Jana Machalická v Lidových novinách vidí za odchodem ministryně zejména stranické zájmy před blížícími se volbami, čili „o kulturu nejde“. Karel Steigerwald se v Mf Dnes zamýšlí nad posláním ministerstva kultury a navrhuje jej v podstatě zrušit: „Zrušení ministerstva je sice nemožné, ale důležité. Systémem kulturního trvání by to otřáslo a vynutilo by si nová řešení. Teprve pak by asi vyplavaly skutečné potřeby té oblasti nahoru. Čili zrušit, ale s přípravou…“ A na závěr Jan Martinek v Právu dává odchod ministryně do souvislosti se schválením církevních restitucí, které nedávno potvrdil i Ústavní soud, a ptá se, proč byla vůbec Alena Hanáková do čela ministerstva kultury vůbec jmenována.

Literární noviny píší o třech výstavách: Radan Wagner představuje výstavu Vladimíra Kokolii v Topičově salonu, kde „po nedávné rozpačité přehlídce ve Špálově galerii dokazuje autor svou jedinečnost“. Eliška Děcká se věnuje „další z řady svých svěžích a nevšedně kurátorsky připravených výstav“ v Industrial Gallery v Ostravě, kde aktuálně vystavuje dvojnásobný finalista Chalupeckého ceny Jakub Hošek, a Kateřina Tučková zve čtenáře do pražské Galerie Vltavín na výstavu Svatopluka Klimeše, který se ve svém díle systematicky zabývá motivem ohně.

Anna Pravdová v Reflexu představuje osobnost a tvorbu Jana Křížka (1919 – 1985), jenž patří k nejoriginálnějším českým umělcům, kteří žili ve Francii. Jeho výstava ve Valdštejnské jízdárně je první velkou retrospektivou polozapomenutého umělce, jehož tvorba po letech působí jako „zjevení“. Reflex také připravil rozhovor s Milanem Knížákem, okruh otázek se však týká především politických témat.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *