Artalk.cz

denní tisk 11. 6. 2013

 

Ostravská Mf Dnes se věnuje sporu ohledně vzniku nové městské galerie v Ostravě, která by měla být otevřena v říjnu. Galerii by mělo provozovat sdružení Trojhalí Karolina, proti němuž však vystupuje sdružení Kunsthalle. Projektu Trojhalí, který byl posouzen několika odborníky zvenčí, je např. vyčítán nedostatečně kvalitní výstavní program s ohledem na velkorysý rozpočet, který bude mít galerie k dispozici.

O zítřejším zahájení přehlídky Brno art open 2013 / Sochy v ulicích píše jihomoravský Deník a také moravská mutace Mf Dnes. Kurátor Michal Koleček oslovil 14 autorů, kteří vytvořili díla připomínající brněnské události 20. století podle příběhů zpracovaných spisovatelkou Kateřinou Tučkovou. Např. na Moravském náměstí najdeme sochu Mileny Dopitové, která připomíná holocaust brněnských Židů.

Ivan Adamovič napsal pro Hospodářské noviny recenzi výstavy snímků z nudistických pláží Jocka Sturgese a Karla Nováka, která probíhá v Moravské galerii. „Mnohé diváky asi přiláká téma nahoty, ale ve výsledku budou možná překvapeni, jak málo „sexuální“ ty obrazy jsou. Spíše tematizují přirozenost odvozenou nikoliv od slova přirození, ale příroda. V tomto případě příroda podobná rajské zahradě obývané lidmi bez předsudků, ve své přirozenosti opravdovějšími.“

V dnešním tisku také najdeme dva rozhovory s umělci: V Lidových novinách je to rozhovor Marianny Placákové s grafikem Michalem Cihlářem, který mluví o své vášni k focení kanalizačních poklopů, jejichž snímky právě vystavuje v Knihovně Václava Havla, a Václav Koblenc připravil pro jihočeský Deník rozhovor s Petrem Niklem, jehož výstava Play se přesunula do Sladovny v Písku.

Mf Dnes zve do Galerie Rudolfinum  na výstavu indického výtvarníka Raqiba Shawa, který pro své malby zvolil techniku emailu. Jeho dílo je jako „znovunalezený ráj“ a na své si přijdou návštěvníci, kteří si myslí, že umění má být především krásné.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *