Artalk.cz

18. 6. 2013 / Fresh Eye: Obraz versus propaganda

Fresh Eye: Obraz versus propaganda / Trafo Studio / Praha / 18. 6. 2013 v 18h

propaganda1

Fresh Eye: Obraz versus propaganda

Poslední Fresh Eye této sezóny proběhne v úterý 18. června 2013 od 18:00 v Trafo Studiu. Tématem bude propaganda ve vizuální kultuře, její moc, možnosti i současné projevy. V diskusním panelu s prezentací svých projektů zasednou teoretik umění a performer Pavel Ryška, scénárista a producent Tomáš Bojar a filmová historička a kurátorka Marika Kupková.

www.fresh-eye.cz

Propaganda!

Klíčovým nástrojem propagandy byl vždy obraz. Kde jsou hranice obrazu v prosazování ideologie? Jak se proměnila moc obrazu v době nových médií? A jaké stopy zanechala totalitární propaganda na současné společnosti?

Tématu “Obraz versus propaganda” se bude věnovat červnový Fresh Eye. Tomáš Bojar, filmový producent a scénárista ze Cinema Arsenal a spoluautor výstavy “Obrazy moci, moc obrazů”, představí podoby totalitarismu pomocí propagandistických plakátů československé socialistické éry v příspěvku nazvaném “Deset obrazů totalitarismu”. Dále vystoupí historik animace a umělec Pavel Ryška, realizátor projektu “Padesátky” mapujícího českou vizuální kulturu v 50. letech. Jeho příspěvek se jmenuje “Od propagandy k reklamě. Jak se ze symbolických obrazů budoucího blahobytu staly obrázky spotřebního zboží.” Poslední host, filmová historička a kurátorka Marika Kupková, představí využití filmového obrazu jako nástroje politické propagandy a ideologie totalitární moci zastoupené v raných poválečných letech skupinou českých spisovatelů v prezentaci nazvané “Umělci dozorují řemeslníky. Spisovatelé ve vedení zestátněné kinematografie”.

Cyklus Fresh Eye

Význam obrazů a vizuality v současném světě stále roste, ovšem není plně zmapován. Cyklus přednášek a diskusí Fresh Eye již druhým rokem představuje divákům zásadní témata z oblasti vizuální kultury. Autorka komiksů Lucie Lomová se věnovala vztahu obrazu a textu, na téma “válečná pornografie” promluvila nositelka ocenění Czech Press Photo Alžběta Jungrová, klipovitost v reklamě i filmu probíral režisér Tomáš Mašín a mezi hosty se vystřídali i mnozí další.

https://www.facebook.com/events/478105542268607/?ref=22

 

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *