Artalk.cz

denní tisk 7. 6. 2013

Kateřina Hanáčková přibližuje v Hospodářských novinách výstavu snímků Carlose Relvase nazvanou Objekty věčnosti (Galerie Rudolfinum, do 15. září). Portugalský fotograf tvořící v 2. polovině 19. století mohl díky finančnímu zajištění tvořit nezávisle na vkusu a požadavcích tehdejšího publika. „Přestože věk fotografií, vystavených nyní v pražské Galerii Rudolfinum, přesahuje jedno století, není z nich cítit patina zašlých časů ani nepřirozená strnulost, s jakou lidé na raných záběrech obvykle třeští zrak.“

Také Filip Šenk se v rámci Výtvarného pátku Lidových novin zaměřil na fotografickou výstavu. Autorská dvojice Štěpánka Stein a Salim Issa představují v Galerie Václava Špály pod názvem Šampioni několik souborů fotografií, které nejsou tematicky provázány. Ačkoli je výstava „bez jasně formulovaného náhledu, zážitku z ní to na intenzitě nijak neubírá“.

Jiří Machalický dnes v Lidových novinách hodnotí publikaci Jiřího Šetlíka, Otto Gutfreund – Cesta ke kubismu. Machalický oceňuje Šetlíkovu důkladnost, objektivitu a citlivý přístup. „V publikaci se se stejným zaujetím věnuje jak Gutfreundovu životnímu příběhu, tak jeho tvorbě, která je výjimečná i v mezinárodním měřítku. Zároveň ji dokáže vřadit do širšího kontextu.“

A do třetice Výtvarný pátek LN: Tomáš Pospiszyl tentokrát představuje nový projekt Martina Kohouta. Kohout se 13. června chystá sám bez dokumentace proběhnout Gotthardským tunelem. „K čemu je takové umění dobré? Můžeme ho například číst jako pokus zprostředkovat proces transformace. Většinou vidíme jen její začátek a konec, nikoliv samotnou změnu. Mění se okolí, nebo my sami? To jsou otázky, které si na první pohled podobně bláznivé umění klade“, píše Pospiszyl.

V Hospodářských novinách představuje Naďa Klevisová novou aukční síň Arthouse, která na příští čtvrtek připravila svou první aukci. V neděli 9. června se bude konat aukce síně Prague Auctions, ve čtvrtek pak síně Vltavín. Více naleznete ve víkendové příloze HN.

Ve víkendové příloze Hospodářských novin najdete také fotoreportáž Alžbětu Jungrové z pražského pobytu Marthy Cooperové, legendární fotografky americké graffiti a hip hop subkultury.

Kateřina Farná v Právu zve na festival Křehký Mikulov, který na mikulovském zámku nabídne od 7. do 9. června přehlídku českého a evropského uměleckého designu.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *