Artalk.cz

Cena Věry Jirousové 2013 má vítěze

Cena Věry Jirousové 2013 / MeetFactory / Praha / 27. 5. 2013

Cena_VJ_laureáti

Laureáty prvního ročníku soutěže Ceny Věry Jirousové jsou Tereza Jindrová a Ivan Mečl.

V Praze 27. května 2013

První ročník má své vítěze. Terezu Jindrovou ocenila porota v kategorii začínajících kritiků do 26 let, v kategorii etablovaných kritiků za dlouhodobý přínos oboru ocenila porota Ivana Mečla jakožto výraznou osobnost, která dlouhodobě utváří vlastní směr.

V pátek 24. května se v MeetFactory uskutečnilo slavnostní vyhlášení prvního ročníku Ceny Věry Jirousové, ceny pro začínající a etablované kritiky výtvarného umění. Odborná porota ve složení Dušan Zahoranský, Ladislav Kesner ml., Marek Pokorný, Sláva Sobotovičová a Vilma Anýžová, vybrala letošní laureáty v obou kategoriích. Laureáty prvního ročníku soutěže se stali Tereza Jindrová a Ivan Mečl. Terezu Jindrovou ocenila porota v kategorii začínajících kritiků do 26 let, a to především pro její schopnost vybrat si výrazné téma, jasný kritický postoj podložený pevnou argumentací a v neposlední řade stylistickou úroveň. Tereza Jindrová je studentkou dějin umění na VŠUP v Praze a spolupracuje s webovým portálem Artalk.cz či kulturním čtrnáctideníkem A2. Ivan Mečl je zakladatelem uměleckého nakladatelství DIVUS, které kromě řady jiných publikací vydává od roku 1997 časopis Umělec, vycházející v pěti jazykových mutacích. Platforma DIVUS kromě nakladatelství provozuje také galerii, divadlo, knihkupectví a kavárnu.

Cena Věry Jirousové pro začínající a etablované kritiky výtvarného umění vznikla ve spolupráci Mezinárodního centra pro současné umění MeetFactory, INI Gallery a Českých center. Spolupořadatelem a hlavním mediálním partnerem je časopis Art+Antiques a portál Artalk.cz. Cílem ceny je zviditelnit tento v českém prostředí dosud málo reflektovaný obor, podpořit začínající autory a pomoci jim při hledání prvních příležitostí pro publikaci jejich textů.

Kontakty a více informací:

www.meetfactory.cz, www.inigallery.cz, www.czechcenters.cz

Za spolupráci děkujeme iniciátorovi projektu Dušanu Zahoranskému.

Petr Hrubeš, petr@meetfactory.cz

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *