Artalk.cz

29. 5. 2013 / Gabriela Pelikánová: Koláže Jiřího Koláře a fotografie Běly Kolářové

Gabriela Pelikánová / Koláže Jiřího Koláře a fotografie Běly Kolářové / Galerie výtvarného umění v Ostravě / Ostrava / 29. 5. 2013 v 16:30

Jiří_Kolář,_Hommage_à_Baudelaire,_1972,_papír,_serigrafie,_33x24_cm

GABRIELA PELIKÁNOVÁ PŘEDSTAVÍ TVORBU MANŽELŮ KOLÁŘOVÝCH

Přednáška se uskuteční v rámci cyklu Pavučiny životů – rozplétání osudů předních českých výtvarníků.

Ostrava – Ve středu 29. května se od 16.30 hodin v Knihovně Galerie výtvarného umění v Ostravě na Poděbradově ulici 12 uskuteční přednáška Gabriely Pelikánové s názvem Koláže Jiřího Koláře a fotografie Běly Kolářové. Přednáška je realizována v rámci cyklu Pavučiny životů – rozplétání osudů předních českých výtvarníků.

V dalším díle cyklu „Pavučiny životů“ se návštěvníci setkají s tvorbou unikátního manželského páru – Jiřího Koláře (1914–2002) a Běly Kolářové (1923–2010), básníka a výtvarného experimentátora a jeho ženy, která se podstatnou měrou zapsala do dějin české fotografie a následně i výtvarné sféry formou překvapivých koláží a asambláží, v nichž řeší převážně ženská témata.

Setkaly se tak dvě bytosti, které vytvořily nečekanou symbiózu nejen na intelektuální, ale i emoční bázi. Jejich společný život byl ovlivňován mnoha úskalími, tím největším byla nucená odluka v letech 1981–1985, kdy Jiří Kolář žil v Paříži, jeho žena v Praze a odjezd za manželem jí byl znemožňován.

„Díky tomu vznikla ojedinělá korespondence. Jiří své ženě psal každodenně pohlednici a informoval jí alespoň touto formou o svém životě v cizině,“ doplňuje Gabriela Pelikánová a pokračuje „Nucený pobyt ve Francii až do roku 1997 měl pro něj a jeho tvorbu i pozitivní ráz. Žil v prostředí, které bylo velmi liberální k novým výtvarným trendům a díky němuž se dostal i k tiskovinám a reprodukcím, tolik potřebným pro jeho práce.“

Jiří Kolář se nemalou měrou zapsal do kontextu světového umění, a to nejen výtvarného (specifické typy koláží – lettristické práce, roláže, proláže, muchláže aj.), ale i literárního (zvláště originální vizuální poezie). Jeho jméno je však spojováno například i se založením prestižní Ceny Jindřicha Chalupeckého, udělované od roku 1990 mladým výtvarníkům do 35 let. Vstup na přednášku je zdarma.

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *