Artalk.cz

Top5týdne 21. 5. 2013

V sobotu 18. 5. proběhly oslavy Mezinárodního dne muzeí, MK vyhlásilo ceny Gloria Musaealis, proběhly volby do správní rady Mánesa, zemřel bývalý ředitel Guggenheimova muzea Thomas Messer a padaly aukční rekordy u nás i v zahraničí.

 

1/ Mezinárodní den muzeí 18. 5. 2013

muzejni-noc-brno-muzeum-2012-ara-13_denik-380V sobotu 18. května byl připomínán Mezinárodní den muzeí, jehož tradice sahá do roku 1977. Většina muzeí v tento den nabídla volný či zvýhodněný vstup a další doprovodné akce: např. Národní galerie v Praze a Arcidiecézní muzeum v Olomouci připravily ve všech stálých expozicích a výstavách komentované prohlídky (zde). V Brně proběhla již devátá muzejní noc, která byla letos poprvé zpoplatněna symbolickou částkou 20 Kč. Podle prvních odhadů se zavedení vstupného na návštěvnosti akce nijak negativně neprojevilo (zde).

 

2/ Vyhlášení cen Gloria Musaealis

expozice-slezsko2Ministerstvo kultury a Asociace muzeí a galerií vyhlásily laureáty XI. ročníku cen Gloria Musaealis (zde). Vlastivědné muzeum v Olomouci získalo za expozici Příroda Olomouckého kraje cenu v kategorii muzejní výstava roku (zde). Publikací roku se stala kniha Z Nového Světa do celého světa. 300 let harrachovského skla, kterou připravilo Západočeské muzeum v Plzni a Uměleckoprůmyslové muzeum v Praze. Muzejním počinem roku se stal projekt rekonstrukce historické budovy Slezského muzea v Opavě a expozice Slezsko (zde). Český výbor ICOM ocenil Památník Lidice za stálou expozici Lidická sbírka (zde).

 

3/ Volby do správní rady Mánesa

mánes_volbyBěhem víkendu proběhly volby do stínové správní rady Nadace českého výtvarného umění spravující historickou budovu Mánesa. Volby zorganizovala iniciativa Mánes umělcům, která podrobila činnost reálné správní rady ostré kritice. Celkem se zúčastnilo přes 300 hlasujících z oblasti profesionálního umění, kteří vybírali z 19 kandidátů 6 umělců a 3 zástupce z řad teoretiků a kurátorů. Zvolená rada se bude snažit o změny ve fungování nadace tak, aby se stala veřejnou, demokratickou a aby lépe vyhovovala potřebám umělecké obce. Jména kandidátů a výsledky voleb zde.

 

4/ Zemřel Thomas Messer

messerVe věku 93 let zemřel Thomas Messer, bývalý dlouholetý ředitel Guggenheimova muzea v New Yorku (zde). Narodil se v roce 1920 v Bratislavě a v meziválečném období vyrůstal v Praze. Do čela muzea nastoupil v roce 1961 a jedním z jeho nejvýraznějších počinů bylo, že přesvědčil Peggy Guggenheim, aby v muzeu vystavila svou privátní sbírku kubismu, surrealismu a abstraktního expresionismu, kterou pak muzeu odkázala. Thomas Messer se po celý život pravidelně vracel do Prahy a spolupracoval i s Národní galerií. Poslední výstavou, kterou pro Guggenheimovo muzeum připravil, byla přehlídka Modern Treasures From the National Gallery in Prague (zde).

 

5/ Rekordní částky za díla žijících umělců

camera_richter_620Obraz Domplatz, Mailand německého malíře Gerharda Richtera se stal vůbec nejdražším dílem žijícího umělce. Aukční síň Sotheby’s ho v New Yorku prodala soukromému sběrateli za 37 milionů dolarů (zde). Rekordní částky padaly rovněž na českých aukcích. Nejdražším dílem českého žijícího umělce se stal na aukci Galerie Kodl obraz Na návštěvě u Harrachů od Theodora Pištěka prodaný za 3,24 milionu korun. Na stejné aukci vyl prodán obraz Dívka se švihadlem od Mikuláše Medka za 6 milionů korun, což je rekordní částka nejen za Medkovo dílo, ale i za dílo našeho poválečného umění vůbec (zde a zde).