Artalk.cz

Top10 jara 2013

Galerie výtvarného umění ve Zlíně nově v prostorách 14|15 BAŤOVA INSTITUTU, Mánes umělcům pořádá demokratickou volbu do správní rady NČVU, Vladimír Rösel byl odvolán z postu ředitele NG, Wannieck Gallery opět otevřela, Colloredo-Mansfeldský palác bude zpřístupněn veřejnosti, čeští umělci na zahraničních veletrzích, nejkrásnější české knihy roku 2012, tendr na opravu Národního muzea, finalisté Turnerovy ceny a mimořádná úspěšnost výstavy Karla Malicha

 

1/ KGVU ve Zlíně má nové působiště

Baťuv institutKrajská galerie výtvarného umění ve Zlíně se přestěhovala ze zámku a z Domu umění, ve kterém působila více než padesát let, do nových prostor 14|15 BAŤOVA INSTITUTU (zde). Galerie nově sídlící ve zrekonstruované tovární budově č. 14 v areálu bývalých Baťovských závodů byla pro veřejnost slavnostně otevřena 1. května. Při té příležitosti přinesl Artalk rozhovor s ředitelem KGVU ve Zlíně, Václavem Mílkem (zde). V objektu působí také Muzeum jihovýchodní Moravy.

2/ Mánes tě potřebuje 

mánesIniciativa Mánes umělcům se rozhodla uspořádat demokratické volby nových členů správní rady Nadace českého výtvarného umění. Přestože volba fakticky nemá právní platnost, Mánes umělcům bude apelovat na členy současné rady, aby respektovali názor umělecké obce. Kandidátů, které bylo možné navrhnout do 11. května, je celkem devatenáct (zde). Samotná volba devíti zástupců proběhne elektronickým hlasováním v sobotu 18. května od 14:00 do 18:00, nebo téhož dne v pražské kavárně DIVUS (zde).

3/ Rösel odvolán z postu ředitele NG

Rosel_01Dne 17. 4. byl ministryní kultury Alenou Hanákovou odvolán Vladimír Rösel z funkce ředitele Národní galerie v Praze (zde). Vedením galerie byl dočasně pověřen Vít Vlnas, dosavadní ředitel Sbírky starého umění NG (zde a zde). MK oznámilo, že nový ředitel nevzejde z výběrového řízení, ale skupina odborníků vytipuje vhodné kandidáty a doporučí jednoho k přímému jmenování.

 

4/ Wannieck Gallery opět otevřela

wgBrněnská Wannieck Gallery, která dostala v únoru výpověď kvůli prodlevám v placení nájmu, uzavřela novou smlouvu s městskou společností Jižní centrum, pronajimatelem tovární haly Vaňkovka (zde). Nájemní smlouva je na dobu neurčitou s 12 měsíční výpovědní dobou, galerie musela složit kauci ve výši ročního nájmu. Po měsíci nečinnosti tak byla 2. května Wannieck Gallery znovu otevřena, aktuální výstava děl Tomáše Císařovského a Eriky Bornové byla prodloužena do konce měsíce (zde a zde).

 

5/ Otevření Colloredo-Mansfeldského paláce

c-m palácColloredo-Mansfeldský palác spadající pod správu Galerie hlavního města Prahy se znovu otevře veřejnosti. V červnu by měla být zpřístupněna prohlídková trasa, která návštěvníky provede stavební a kulturní historii paláce. Ve 3. patře se má nacházet výstavní prostor pro krátkodobé prezentace současného umění. Jako první zde bude 25. května otevřena výstava Jiřího Davida. Z Domu U Zlatého prstenu by se do nových prostor měl na podzim přesunout také projekt Start up pro nejmladší generaci umělců (zde a zde).

 

6/ České umění na veletrzích v Kolíně a v Bruselu

artcologne2013Čeští umělci o sobě dávají vědět v zahraničí: na nejstarším galerijním veletrhu na světě Art Cologne v Kolíně nad Rýnem získal Zbyněk Baladrán Audi Art Award, cenu pro nejzajímavějšího mladého umělce letošního veletrhu. Na paralelně probíhající akci, veletrhu Art Brussels v Bruselu, získala cenu za nejlepší prezentaci začínajících galerií místní D+T Project Gallery, jejíž expozici dominuje socha Revoluce (chlapeček bušící hlavou do zdi) od Krištofa Kintery (zde a zde).

 

7/ Nejkrásnější české knihy roku 2012

5669258-12-hodin-s-oskarem24. dubna byly v letním refektáři strahovského kláštera vyhlášeny výsledky 48. ročníku soutěže Nejkrásnější české knihy roku 2012. Porota letos vybírala z celkového počtu 270 přihlášených knih, což je v historii soutěže rekordní číslo. Nejvíce cen získala nakladatelství Arbor vitae a Baobab. V kategorii knih o výtvarném umění zvítězili Jan Matoušek, Vladimir 518 a Markéta Vinglerová s knihou Město = Médium. V kategorii beletrie zvítězil Tomáš Roubal s knihou Black Book a nejkrásnější knihou pro děti a mládež je knížka Evy Macekové 12 hodin s Oskarem (zde, kompletní výsledky zde).

 

8/ Tendr na opravu Národního muzea

budova2Národní muzeum vypsalo tendr na opravu historické budovy muzea, který vláda schválila až při třetím projednání. S hodnotou 2,4 miliardy korun se jedná o současnou největší státní zakázku (zde). Proti podmínkám výběrového řízení se vyslovila Asociace sdružení pro ochranu a rozvoj kulturního dědictví ČR (ASKORD), podle níž je zakázka, jejíž součástí je velký objem restaurátorských prací, šitá na míru velkým stavebním firmám. ASKORD se proto obává odvedení nekvalitní práce, jako se tomu stalo např. při opravách Karlova mostu (zde a zde).

 

9/ Vyhlášení finalistů Turnerovy ceny

Turner Prize 2013V Londýně byla zveřejněna jména čtyř finalistů letošního ročníku Turnerovy ceny (zde a zde). Prestižní cenu, jejíž vítěz bude vyhlášen 2. prosince, může získat figurativní malířka Lynette Yiadom-Boakye za výstavu v galerii Chisenhale (zde), humorista David Shirgley za svou retrospektivu Brain Activity (zde), umělkyně Laure Prouvost  pracující s videem za prezentaci ve Whitechapel Gallery (zde) a performer Tino Sehgal za loňskou výstavu v Tate Modern (zde).

 

10/ Velká návštěvnost výstavy Karla Malicha

v_malich_2Minulý týden skončila v Jízdárně Pražského hradu výstava Karla Malicha, kterou za tři měsíce vidělo více než 33 tisíc diváků (zde).  Na realizaci Malichovy výstavy se zásadním způsobem podílel galerista Zdeněk Sklenář, jehož galerii s probíhající výstavou Federica Díaze zničil nedávný výbuch plynu v centru Prahy.  Galerie dočasně pozastavuje provoz v poškozené budově, nikoliv však svou činnost na jiných místech v Praze a v zahraničí (zde a zde).