Artalk.cz

denní tisk 13. 5. 2013

V Týdnu vyšel rozhovor s Medou Mládkovou, která mluvila o tom, jak se seznámila s Františkem Kupkou, o překonávání překážek při vzniku muzea v Sovových mlýnech a také o tom, proč ve svém snažení nepolevuje: „Dělám to pro národ, ne pro ty nevzdělance, kteří dnes vládnou, takže se nenechám zviklat. Manžel tuhle republiku strašně miloval. Žil pro ni. Proto máme na muzeu napsáno: „Přežije-li kultura, přežije národ.“

Lidové noviny upozorňují na blížící se otevření Colloredo-Mansfeldského paláce, kde bude Galerie hlavního města Prahy, vedle stálé expozice věnované dějinám paláce, vystavovat současné umění. První výstavu pro nové prostory připravil bývalý ředitel MG Marek Pokorný, vystavujícím umělcem bude Jiří David. Dále si LN všímají výstavy Jana Brueghela staršího v mnichovské Alte Pinakotek.

Jan Vitvar v Respektu píše o nečekaném happy-endu svízelné situace, v níž se v dubnu ocitla Wannieck Gallery, a ptá se, zda by nešlo podobně vyřešit i další kauzy ve světě výtvarného umění, jako např. výběr ředitele a rozpočet NG či správa Mánesu.

Euro se věnuje výstavě projektů letošní Grand Prix architektů, která je k vidění ve Veletržním paláci. Jednoznačným vítězem je Atelier Hoffmann s projektem rekonstrukce uhelného mlýna v areálu šroubárny v Libčicích nad Vltavou. Podle poroty by se měl tento projekt stát vzorem pro rekonstrukce zanedbaných industriálních areálů.

Mf Dnes píše o aukčním rekordu Bohumila Kubišty. Společnost 1. Art Consulting prodala jeho Zátiší z roku 1909 za 15,7 mil. Kč bez přirážky a obraz se tak dostal na desátou příčku nejdráže prodaných obrazů u nás.

 

 

 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *