Artalk.cz

denní tisk 3. 5. 2013

Ve výtvarném pátku Lidových novin Filip Šenk hodnotí výstavu ReD8 věnovanou osmému číslu druhého ročníku Devětsilu, kterou připravila VŠUP. Výstava je podle autora recenze nedotažená: „Kolem konkrétní historické události vytvořit nejasně a rozvolněně definovanou síť, převést tuto síť ve skutečnost v prostoru galerie. Vznikne možnost ukázat doposud nejasné nebo třeba nepovšimnuté souvislosti. To se ale bohužel neděje. Na jednu stranu je dobré, že se divák může mezi díly orientovat sám a spojitosti hledat bez jasného návodu. Na druhou stranu je ale namístě očekávat kromě efektní instalace také nové poznatky při takovéto podobě výstavy.“ Druhý článek v LN přibližuje výstavu českého komiksu Signály z neznáma, kterou hostí DOX. „Dvojice kurátorů Pavel Kořínek a Tomáš Prokůpek odvedla dobrou práci při shánění materiálů i v promyšlení základní podoby výstavy, která zajímavým způsobem využívá vrstvení kartonu. Signály z neznáma ukazují proměny a souvislosti českého komiksu tak, že i divák, který jinak obrázkovým příběhům zrovna neholduje, si vytvoří srozumitelnou představu o historii – kontinuitě, souvislostech i politickém zneužití – českého komiksu,“ píše Filip Šenk.

Dále Lidové noviny shrnují okolnosti sporu ohledně nájemní smlouvy pro Wannieck Gallery  a upozorňují na její znovuotevření, k němuž došlo ve čtvrtek 2. května. „V konečném důsledku jsme spokojeni, že může být galerie opět otevřena,“ řekl provozovatel galerie Miroslav Lekeš.

Naďa Klevisová připravila pro Víkend HN rozhovor s historičkou umění  Katharinou Sayn-Wittgenstein, která na počátku 90. let působila jako vedoucí pobočky aukční síně Sotheby´s v Praze. Rozhovor se týká jak obchodu s uměním v porevolučních letech, tak i současných strategií v Německu.

Jan Šída v Právu vyzpovídal fotografa Roberta Vana, který vystavuje v rámci pražské výstavy The Best od Akt. Prozradil např., jak se liší práce s modelkami a modely: „S holkami je větší trápení, protože se musí líčit a česat. Ale zase chtějí hned fotit. Kluky musíte víc ukecávat, chtějí dělat až za měsíc, až si v posilovně vyrýsují svaly. Modelky mi zase říkají, abych jim udělal větší pusu a menší zadek. Proces v obou konečných fázích je stejný, jen v prvním případě musím retušovat a ve druhém čekat.“

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *