Artalk.cz

denní tisk 20. 3. 2013

Jihomoravské Deníky zvou do brněnského Domu umění na výstavu malíře Pavla Matysky. Přehlídku Matyskových obrazů z posledních dvou let s názvem Bublanina si můžete přijít prohlédnout do 21. dubna. „Obrazy mají vazbu na konkrétní vizuální vjemy a osobní prožitky, vycházející ze spontánních podnětů. V široké námětové škále reagují na situace a epizody každodenního života, vzpomínky a pocity,“ říká kurátorka výstavy Jana Vránová.

Plány nové ředitelky Domu umění města Brna Terezie Petiškové nastiňuje stručný článek v dnešním vydání jihomoravské mutace MF DNES. Petišková by ráda „byla v kontaktu s mezinárodní scénou, zpracovávala rozsáhlé tematické výstavy a dávala prostor také brněnským umělcům,“ v plánech má i oživení výstavních prostor v Domu pánů z Kunštátu. Vše se ale bude odvíjet od příjmu financí. Instituce dnes hospodaří s desetimilionovým rozpočtem, k obnovení plného provozu by však potřebovala zhruba o dva miliony korun víc.

Právo upozorňuje na dvoudílnou monografii klasika české fotografie Františka Drtikola. Publikace s podtitulem Etapy života a fotografického díla: secese – art deco – abstrakce představuje na 600 fotografií převážně ve skutečné velikosti. „Co do tiskové kvality jde prakticky o faksimile, to jest vědecky nejautentičtější kopie. Tomu ovšem odpovídá i cena šest tisíc korun, což činí z této publikace asi nejdražší monografii českého umělce na domácím i mezinárodním knižním trhu,“ podotýká Peter Kováč v dnešním Právu.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *