Artalk.cz

Top5týdne – konec zimy

Dotace MK na tzv. živou kulturu, Eva Koťátková a Anna Zemánková na Bienále v Benátkách, úspěšné výstavy Františka Kupky a Jana Zrzavého, čeští umělci v zahraničí, Czech Grand Design, noví ředitelé NPÚ v Praze a Brně, Kunstkammer ve Vídni, žižkovské nádraží definitivně památkou, čekání na ředitele Muzea umění v Olomouci, Toyo Ito laureátem Pritzkerovy ceny

 

1/ Dotace MK

mkMinisterstvo kultury navýšilo po protestech kulturní obce granty na tzv. živou kulturu. Divadelní, taneční, hudební a výtvarné projekty si pro letošek rozdělí 91 milionů (zde). Na hudbu letos půjde bezmála 40 milionů korun, na výtvarné umění necelých 23 milionů, divadla získají 20 milionů, tanec, pohybová a nonverbální divadla obdrží 9 milionů korun (zde). Stále je však tato částka o 48 milionů menší než loni. Grant získala přibližně polovina z osmi stovek podaných žádostí. MK také potvrdilo, že nepovažuje tuto oblast za rozpočtově uzavřenou a bude usilovat o zlepšení situace (zde).

 

2/ Koťátková a Zemánková v Benátkách

biennaleMezi jmény více než 150 umělců, jejichž díla vybral kurátor Massimiliano Gioni na letošní hlavní mezinárodní výstavu Bienále v Benátkách, se objevují i dvě české umělkyně – Eva Koťátková a Anna Zemánková (zde a zde). Výstava „Encyklopedický palác“, jejíž koncept inspiroval nikdy nerealizovaný projekt italsko-amerického amatéra Marina Auritiho (zde), je připravována antropologickým přístupem, kdy budou vedle sebe práce jak profesionálních umělců, tak i neškolených či anonymních tvůrců.

 

3/ Úspěšné výstavy Kupky a Zrzavého

kupkaDne 3. března byla zakončena jedna z návštěvnicky nejúspěšnějších výstav Národní galerie, František Kupka: Cesta k Amorfě – Kupkovy salony 1899-1913. Během tří měsíců si jí prohlédlo celkem 48 715 návštěvníků. I přes velký zájem veřejnosti však nemohla být výstava s ohledem na zahraniční výpůjčky prodloužena (zde a zde). Na začátku března byla zakončena také velmi úspěšná výstava Jan Zrzavý: Božská hra, kterou ve spolupráci s NG pořádala Galerie výtvarného umění v Ostravě (zde).

4/ Čeští umělci v zahraničí

ztohovenČeské umění o sobě dává v poslední době vědět v zahraničí: na konci února bylo několik členů skupiny Ztohoven pozváno do londýnské Tate Modern, kde prezentovali film Občan K a účastnili se diskuse o společensko-politickém rozměru současného umění (zde), galerie Raven Row v Londýně hostí retrospektivu Běly Kolářové (zde), Dominik Lang aktuálně vystavuje ve Vídni (zde) a galeristé Jána Mančušky připravili výstavy jeho práce v Berlíně (zde) a New Yorku (zde).

 

5/ Ceny Czech Grand Design

cgd1V sobotu 16. 3. byly ve Stavovském divadle slavnostně předány výroční ceny Akademie designu České republiky. Hlavní cenu Grand Designér roku si odnesli Lucie Koldová a Dan Yeffet. Do síně slávy byl uveden Zdeněk Ziegler. Ceny v podobě zlaté špejle s cukrovou vatou si odnesla také Hana Zárubová za módní design, Markéta Richterová a Zbyněk Krulich za šperky Blueberries, skupina Okolo za grafický design výstavy Light Sculptures. Fotografkou roku byla vyhlášena Bet Orten, cenu Objev roku si odnesl Daniel Gonzalez a Cenu veřejnosti obdržel Lukáš Jabůrek. Za Výrobce roku byla prohlášena firma mmcité, za Obchod roku firma Ton.

6/ Noví ředitelé NPÚ

šefcůZačátkem března proběhla výběrová řízení na vedoucí pozice NPÚ v Brně a hlavním městě Praze. Vedoucím pražského pracoviště se stane dlouholetý pracovník památkového ústavu Ing. arch. Ondřej Šefců, který např. dohlížel na rekonstrukci Valdštejného paláce pro potřeby Senátu. V Brně zvítězil PhDr. Zdeněk Vácha, jenž byl na podzim pověřen dočasným vedením ústavu poté, co byl odvolán z postu ředitele PhDr. Petr Kroupa (TZ, rozhovor se Zdeňkem Váchou zde).

 

7/ Kunstkammer ve Vídni

KK_10156_02Uměleckohistorické muzeum ve Vídni po deseti letech zpřístupnilo Kunstkammer, kolekci uměleckého řemesla, soch a kuriozit budovanou několika generacemi habsburských panovníků, která patří k nejvýznamnějším svého druhu na světě. Sbírka má počátky v „kunstkomoře“ arcivévody Ferdinanda II. Tyrolského (1529 – 1595). Mezi nejvýznamnější exponáty z celkového počtu asi dvou tisíc kusů patří tzv. krumlovská madona, socha české provenience z období krásného slohu kolem roku 1400 (zde).

 

8/ Vyhlášení žižkovského nádraží kulturní památkou

5042723-nakladove-nadrazi-zizkovNákladové nádraží Žižkov bylo definitivně prohlášeno kulturní památkou (TZ). Developerská společnost Sekyra Group, s níž uzavřely dohodu České dráhy vlastnící objekt, plánovala na rozlehlém pozemku v blízkosti centra metropole vybudovat novou rezidenční čtvrť. Nyní se však bude hledat pro funkcionalistickou budovu nádraží nové využití – jednou z možností je poskytnout prostory Národnímu filmovému archivu (zde). Podobná iniciativa za zachování kvalitní architektury vzniká i v případě Hotelu Praha ležícím na lukrativním pozemku na Hanspaulce (TZ).

 

9/ Muzeum umění v Olomouci čeká na jméno nového ředitele

muzeum-umeni-olomoucDne 5. března proběhlo výběrové řízení na místo ředitele Muzea umění v Olomouci. Na post se přihlásili dva uchazeči, jejich jména však odmítlo Ministerstvo kultury zveřejnit. Podle neoficiálních zpráv by jimi měli být Simona Vladíková a Michal Soukup. Vladíková byla ředitelkou Východočeské galerie v Pardubicích, Soukup je zástupcem ředitele a vedoucím sbírkového a expozičního odboru olomouckého muzea. Ministerstvo kultury by mělo jméno vítěze oznámit během tohoto týdne. Dosavadní ředitel Pavel Zatloukal opustí místo na konci března (zde).

 

10/ Pritzkerova cena pro Toya Ita

toyo2Laureátem pětatřicátého ročníku Pritzkerovy ceny se stal japonský architekt Toyo Ito. Sedmičlenná odborná porota ocenila především invenčnost a nadčasovost jeho budov a také cit pro krajinu a prostor. Mezi známé a porotou vyzdvihované projekty jednasedmdesátiletého architekta patří například Mediatéka v Sendai dokončená v roce 2001 nebo budova TOD’S v Tokiu.  Slavnostní předání ceny proběhne 29. května v Kennedyho knihovně v Bostonu (zde a zde).