Artalk.cz

denní tisk 22. 2. 2013

Filip Šenk z Lidových novin upozorňuje na dvě výstavy, které jsou aktuálně k vidění v pražském Obecním domě. První z nich nese název Lidská komedie a představuje obrazy malíře Pavla Brázdy, na druhé, s názvem Na vlně dobrodružství, si můžete prohlédnout dílo Zdeňka Buriana. Šenk výstavy chválí, ale poukazuje na to, že nemají mnoho společného a uvažuje, že by bylo zajímavé, „kdyby se proti Brázdovi namísto Buriana objevilo dílo jeho ženy Věry Novákové – dílo neméně pozoruhodné a zajímavě doplňující svět Brázdových vizí.“

Na výstavu Jiřího Černického Dolby malba s podtitulem Mezi postmodernou a postkonceptualismem, kterou si můžete do 24. dubna prohlédnou v pražské galerii Dvorak Sec Contemporarym, zvou Lidové noviny. Název přehlídky podle Jiřího Machalického „přesně vyjadřuje, o co Černickému tentokrát jde. Totiž o propojení různých principů, které tyto dva široké proudy přinesly. K těm nejdůležitějším patří takřka absolutní svoboda projevu a užití nejrůznějších výrazových prostředků, volné přecházení mezi obrazem, objektem, instalací nebo dokonce performancí.“

Tereza Škoulová hodnotí pro server E15 výstavu fotografky Evy Fukové Pábení v pražské Leica Gallery Prague. Retrospektivní přehlídka zahrnuje několik desítek fotografií zachycujících „svébytnou poetiku padesátých a šedesátých let a také originální vidění Ameriky, kam v roce 1967 natrvalo odešla. Tato bystrá pozorovatelka mistrně ovládá umění kontrastu. Většinou je do komické role zasazen člověk, ale zachycena jsou také místa či zákoutí. Výsledné „portréty“ v sobě nesou vtip, tajemství i příběh,“ hodnotí díla Škoulová.

Hospodářské noviny informují o největším veletrhu umění a starožitností TEFAF, který se bude konat od 14. do 24. března v nizozemském Maastrichtu. Ke zhlédnutí a ke koupi budou díla starých holandských mistrů, například obraz Jana Brueghela staršího Ukřižování, k lákadlům patří i Picassův Personnage aux branchages nebo Dalího socha Akt stoupající po schodech. Na kupce čekají i díla současného designu, středověké manuskripty či šperky, jež zdobily šíje členů královských a carských rodin.

Velký rozhovor s ilustrátorkou Alžbětou Skálovou přinášejí dnešní Lidové noviny. Výtvarnice pochází ze známé umělecké rodiny a za své ilustrace k dětským knížkám sklízí mnohá ocenění. Rozhovor, který se Skálovou vedla Petra Smítalová se točí převážně kolem tvorby a postupů, které výtvarnice během práce využívá.

Ve víkendové příloze Hospodářských novin si můžete přečíst rozhovor s Michalem Froňkem, designérem a jedním ze zakladatelů studia Olgoj Chorchoj. O historii studia, o aktuální tvorbě i o funkci designu v současné době si s Froňkem povídala Jarmila Jelínková.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *