Artalk.cz

denní tisk 21. 2. 2013

Literární noviny zvou na retrospektivní výstavu malíře Ivana Sobotky, která je až do konce března k vidění v Galerii Středočeského kraje v Kutné Hoře. Přehlídka je podpořena povedenou monografií. „Sobotkovo spirituálně laděné dílo bude vždy vzbuzovat různé, někdy až protichůdné reakce. Ve své ikonografii nepracuje s širokou škálou řešení, poukazuje k hodnotám spíše nadčasovým a dnes méně frekventovaným, k námětům vyžadujícím pokoru a tiché soustředění,“ charakterizuje umělcovo dílo autor textu Radan Wagner.

U příležitosti připravované výstavy fotografa Karla Nováka vyšel v novém vydání Reflexu rozsáhlejší článek o umělcově životě a díle. Novák je jedním z průkopníků naturismu u nás, chystaná přehlídka představí jeho fotografie z převážně socialistických nudapláží. „Nebude obscénní, nahota v Novákově podání oslovuje čistotou a až domáckou přirozeností,“ prozrazuje autor textu Roman Franc. Výstava bude k vidění v Uměleckoprůmyslovém muzeu Moravské galerie v Brně v termínu od 24. dubna do 27. července.

Ve středu byla v havlíčkobrodské Galerii výtvarného umění otevřena výstava Laureáti ceny Vladimíra Boudníka. O události informuje dnešní Deník. Na výstavě v Havlíčkově Brodě jsou k vidění práce všech sedmnácti dosavadních laureátů ceny udělované od roku 1995 v oblasti volné grafiky. Zároveň si můžete prohlédnout i díla několika umělců oceněných v rámci soutěže Grafika roku.

O problémech ohledně rekonstrukce budovy Mánesa píše ve svém textu Kamila Boháčková z Lidových novin. O funkcionalistickou budovu od devadesátých let v restituci bojovaly Spolek výtvarných umělců Mánes a Nadace českého výtvarného umění, která nakonec spor v roce 2003 vyhrála. Na rekonstrukci však chátrající budova stále čeká, příčinou jsou problémy ve vedení Nadace. „A tak se Mánes opět ocitl na mrtvém bodě a za sebou vleče řadu otazníků a soudních sporů. Vyřeší se dřív, než spadne?“ klade si otázku Boháčková.

Ladislav Daneš přibližuje na stránkách Literárních novin osud malíře Ernsta Neuschula (1895-1968). Nora Grundová v magazínu Hospodářských novin Proč ne? představuje Wanga Ji – malíře, kurátora, majitele jedné z největších soukromých galerií v Číně a také básníka, jehož poslední sbírku doprovodil svými pastely Karel Malich.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *