Artalk.cz

Top5týdne 11. 2. 2013

Pokračují protesty proti snižování grantových dotací MK, proběhlo výběrové řízení na ředitele Moravské galerie, Jízdárna Pražského hradu nabízí retrospektivu Karla Malicha, v Berlíně se konalo Transmediale a zlatou medaili RIBA získal Peter Zumthor

1/ Protesty proti snižování grantových dotací MK
Bez názvuV uplynulých dnes se zvedla vlna protestů proti dlouhodobému trendu snižování státních dotací na tzv. živé umění. Suma určená pro živé umění klesla z loňských 372 milionů na letošních 280 milionů korun. Škrty vedly k vytvoření iniciativy „Zachraňte kulturu 2013“ a stejnojmenné petice (zde). Signatáři žádají navýšení dotací na hodnotu z let 2006 až 2010, otevřenou komunikaci s MK a dodržování strategických materiálů ministerstva, především Koncepce účinnější podpory umění na léta 2007 až 2013. Ve čtvrtek 14. února by měla mezi 16 a 17 hodinou proběhnout před budovou MK demonstrace (zde). Ministerstvo kultury se zavázalo problém řešit a peníze na grantové programy navýšit cca o 40 milionů korun (zde), stále je to však výrazně méně než v uplynulých letech.

 

2/ Výběrové řízení na ředitele MG
Moravská_galerie_(Brno)V úterý 5. února proběhlo výběrové řízení na post ředitele Moravské galerie (zde a zde). Z pětice přihlášených uchazečů byli ministryni kultury Aleně Hanákové doporučeni dva kandidáti. Podle spekulací by se mělo jednat o Kateřinu Tlachovou a Jana Presse, kteří již v galerii pracují a podílejí se na řízení jejího chodu. Tato zpráva však nepochází z oficiálního zdroje, MK totiž odmítlo zveřejnit jak jména kandidátů, tak i vítězů a složení výběrové komise. Doposud není znám termín, kdy by se ministryně měla k výsledkům výběrového řízení vyjádřit.

 

3/ Malich v Jízdárně

malich1V Jízdárně Pražského hradu byla 1. února otevřena výstava malíře a sochaře Karla Malicha (zde). Retrospektiva osmaosmdesátiletého stále činného umělce zahrnuje na tři stovky děl z období posledních padesáti let, v expozici tak našly své místo Malichovy drátěné plastiky, reliéfy, objekty nebo pastely. Autorem architektonické koncepce výstavy je žák Karla Malicha, Federico Díaz.

 

 

4/ V Berlíně proběhlo Transmediale

transmedialeVe dnech 29. ledna až 3. února proběhl v Berlíně 26. ročník Transmediale. Letošním heslem festivalu zaměřeného na digitální kulturu a nová média bylo BWPWAP – Back When Pluto Was a Planet. Vyjmutí Pluta ze skupiny planet ve světle nových astronomických objevů posloužilo jako metafora pro neustálý posun technologií a znalostí, okamžik krize v klasifikaci však zároveň může otevřít kulturní a umělecký dialog. Festival nabídl svým návštěvníkům širokou řadu výstav, konferencí, projekce, vystoupení a publikací (zde).

 

5/ Zlatá medaile RIBA pro Petera Zumthora

Zumthor-Gold-Medal-MVS_we_510Letošní Zlatou medaili za architekturu udělil Royal Institute of British Architects Peteru Zumthorovi (zde). Cenu udělovanou za významný přínos na poli mezinárodní architektury obdržel nejen za svou architektonickou praxi, ale také za publikační činnost a působení v akademické sféře. Mezi nejznámější projekty tohoto švýcarského architekta patří např. Kunsthaus v rakouském Bregenzu, umělecké muzeum Kolumba v Kolíně nad Rýnem, nebo pavilon pro londýnskou Serpentine Gallery. Zumthor již v roce 2009 obdržel také Pritzkerovu cenu (zde).

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *