Artalk.cz

Top5týdne – začátek roku

Jiří T. Kotalík zůstává rektorem AVU, Karel Srp odchází z GHMP, Helena Musilová v čele Veletržního paláce,  výběrové řízení na post ředitele MUO a MG, české umění v Koreji, Košice evropským hlavním městem kultury, výstava Josefa Koudelky v Marseille, zemřel Oldřich Kulhánek, vyhlášení Ceny Věry Jirousové pro kritiky umění.

1/ Jiří T. Kotalík zůstává rektorem AVU

AVU-290x180Spor mezi rektorem AVU Jiřím T. Kotalíkem a některými členy akademického senátu kvůli zřízení Centra teorie médií, kulturních technik a filosofie umění a špatnému hospodaření školy (zde), vyústil 9. ledna v hlasování o odvolání rektora. Snaha předsedy AS Tomáše Vaňka napravit současný stav AVU vyvolala ostrou reakci Odborové organizace restaurátorů, kteří celou situaci pochopili jako pokus zlikvidovat tradiční obory malby sochařství a restaurování (zde, komentář Dušana Záhoranského zde). Kotalík svůj post prozatím obhájil a slíbil napravit chyby (začal odvoláním Jiřího Bystřického, vedoucího kritizovaného centra).

2/ Karel Srp odchází z GHMP

karel srpNa začátku ledna odvolala ředitelka GHMP Magdalena Juříková dlouholetého pracovníka a šéfkurátora galerie Karla Srpa a nabídla mu nadále možnost externí spolupráce (zde, komentář artalku zde). Srp se proti svému odvolání důrazně ohradil a zvažoval i obranu soudní cestou (vyjádření Karla Srpa k odůvodnění výpovědi v Literárních novinách zde). Na stranu odcházejícího kurátora se postavilo několik umělců a teoretiků, kteří zaslali ředitelce GHMP otevřený dopis (zde).

 


3/ Helena Musilová v čele Veletržního paláce

musilováŘeditelkou Sbírky moderního a současného umění Národní galerie se stala Helena Musilová. Po nezdařeném podzimním výběrovém řízení, které nenabídlo silné kandidáty, byla Musilová, dosavadní kurátorka sbírky, na tento post jmenována přímo generálním ředitelem NG Vladimírem Röselem (zde). Musilová působí v NG od roku 2004 a autorsky se podílela na řadě projektů, z těch aktuálních jmenujme např. výstavy František Kupka: Cesta k Amorfě nebo Vzpomínka na krajinu, kterou jsem nikdy neviděl (1905–1943) v korejském Soulu. Její mandát bude tříletý, poté by snad mělo proběhnout řádné výběrové řízení. Rozhovor s Helenou Musilovou zde.

4/ Výběrové řízení na post ředitele MUO a MG

olom1Ministerstvo kultury vypsalo konkurz na post ředitele Muzea umění Olomouc, přihlášky bylo možné podat do konce ledna (zde). Jména členů výběrové komise zatím nejsou známa, podobně jako v případě výběrového řízení na ředitele MG, kde byla uzávěrka do 31. prosince 2012 (zde).

 

 

 


5/ Košice evropským hlavním městem kultury

kosice-2013_h_0Východoslovenské Košice se pro letošek staly (spolu s Marseille) Evropským hlavním městem kultury. Slavnostní zahajovací ceremoniál proběhl 19. ledna 2013. Titul udělovaný od roku 1985 získaly Košice s projektem Interface 2013, díky kterému porazily osm dalších slovenských kandidátů (zde). Město se však potýká i s určitými těžkostmi, hned několik staveb, které měly chystané kulturní akce hostit, stále ještě není dokončeno, jde např. o multikulturní centrum Kulturpark v objektu bývalých kasáren nebo kunsthalle v budově městské plovárny (zde).


6/ České umění v Koreji

5150-soul_1Národní muzeum současného umění v Soulu vystavuje malířství české moderny z období 1905 – 1943. Výstava, kterou připravila Národní galerie v Praze, nese název podle obrazu Josefa Šímy „Vzpomínka na krajinu, kterou jsem nikdy neviděl“. Podle ředitele NG, Vladimíra Rösela, poskytla jihokorejská strana v souvislosti s kauzou Diag Human „nadstandardní záruky“, takže návrat obrazů do ČR nebude ohrožen (více zde).

 

 

7/ Výstava Josefa Koudelky v Marseille

koudelkaCelkem jednadvacet let fotografoval Josef Koudelka antické památky nacházející se na území devatenácti států středomořské oblasti. Pořízené panoramatické snímky dokládají, jak důležitou roli hraje v Koudelkové tvorbě krajina. Výsledek jeho unikátního projektu, výstava nazvaná Vestiges 1991-2012, je prezentován v Centre de la Vieille Charité v Marseille (zde).

.

.


8/ Zemřel Oldřich Kulhánek

oldrich-kulhanek-400V pondělí 28. ledna zemřel ve věku 72 let Oldřich Kulhánek, grafik, s jehož dílem se setkáváme prostřednictvím českých bankovek, které navrhl.  Za pozornost stojí i jeho další tvorba, ať již jde o kresby znázorňující utrpení biblického Joba, cykly Ruce a Tváře či třeba ilustrace pro Knihu o Faustovi od Jindřicha Pokorného. „V mém díle naleznete torza lidských tváří, ruce prosící, ruce surové. Pro mě je symbol způsobem, jak vyjádřit dobu, kterou žiji, a místo, kde žiji. Tím symbolem je pro mě lidská tvář. Lidská tvář se zalepenými ústy, lidská tvář ztrácející se v cárech papíru.“

9/ Osobnost roku

mrkusCena Osobnost roku, kterou organizuje Artalk.cz a časopis Art+Antiques ve spolupráci s Galerií výtvarného umění v Chebu, má letos dva vítěze (zde a zde). Desetičlenná porota titul udělila Krištofu Kinterovi za výstavu Výsledky analýzy v Městské knihovně (zde a zde) a Pavlu Mrkusovi za výstavu Next Planet v Domě Pánů z Kunštátu v Brně (zde).

 

 

 

10/ Vyhlášení Ceny Věry Jirousové pro kritiky umění

jirousováMezinárodní centrum současného umění MeetFactory, INI Gallery a Česká centra vyhlásili první ročník Ceny Věry Jirousové (zde). Cílem ceny je zviditelnění málo reflektovaného oboru umělecké kritiky. Je vyhlášena ve dvou kategoriích: za uměleckou kritiku a přínos oboru pro již etablované autory, druhá kategorie je určena mladým kritikům do 26 let.