Artalk.cz

denní tisk 9. 1. 2013

Výstavě Ř! Česká národní identita v současném výtvarném umění (galerie VŠUP, do 9. 2.) se tentokrát věnuje Jan Šída v dnešním Právu. Již podtitul podle něj „dává tušit určitou kontroverzi. A jestliže je navíc pojatá jako vzpomínka na 20 let existence České republiky, hraničí zmiňovaná rozporuplnost s jistotou. Sedmnáct uměleckých prací (…) rozhodně nezobrazuje naši zemi jako stát, který vzkvétá.“ Na závěr pak dodává, že „nad každým z vystavovaných děl se musí návštěvník pozastavit. Bylo by však nedorozuměním chápat výstavu jako plivání do vlastního hnízda či lacinou provokaci. Jejím hlavním cílem je donutit člověka přemýšlet. A to v této neutěšené době rozhodně není k zahození.“

Nejnovější výstavu Mileny Dopitové komentuje na stránkách Lidových novin Lenka Lindaurová. „Devízou Mileny Dopitové je schopnost vyjádřit silné emoce bez sentimentu a vybrat pro své sdělení opravdu „nepoužitou“ formu. Její reflexi světa naštěstí také chybí všudypřítomný cynismus. Konzistence a kvalita jejího díla je po více než dvaceti letech evidentní – i ty nejstarší práce nic na své síle neztratily.“ Přehlídka nazvaná Já, Pojď, Mám, Já, Jdu! je k vidění v pražské Polansky Gallery do 26. ledna.

Barbora Formánková z Hospodářských novin přináší přehled zajímavých fotografických výstav plánovaných na rok 2013. Londýnská Národní galerie chystá od února do května první retrospektivní výstavů portrétu Mana Raye. K vidění jich bude celkem 150. Kunst Hous ve Vídni bude patřit snímkům Saula Leitera, Lindy McCartneyové a Michela Comteho. V sídle nadace Henriho Cartier-Bressona v Paříži budou od 16. ledna do 21. dubna vystaveny fotografie ze sbírky Howarda Greenberga. U nás se pak můžeme těšit na přehlídky v Moravské galerii, prostor dostanou práce rakouského fotografa českého původu Rudolfa Koppitze, díla Jocka Sturgese a Karla Nováka a rozsáhlá výstava průkopníka české moderní fotografie Jaromíra Funka.