Artalk.cz

denní tisk 19. 12. 2012

V Galerii Tranzitdisplay v Praze je k vidění výstava rakouské umělkyně Tanji Widmann Eine von Euch, kde se „atraktivní odkazy k současné popkultuře a informačnímu chaosu stávají předmětem sofistikované instalační strategie. Jejím základem je spleť kabeláže.“ Instalace trpí právě tím, čím se snaží zaujmout – spletí elektronických přístrojů a ovladačů spouštějících celou škálu videí. Leckterý ovladač je totiž vybitý. Možná záměrně. „Jde o identifi kaci, humor, výzkum média performance? Že by autorka vztáhla ruku k zamčeným dveřím mezi uměním a zábavou? Umění jako výsledek závažné intelektuální práce se tu staví proti hipsterské životní skládačce nesouvisejících významů a znaků. Je to hra, nebo tvrdý denní chleba?“ Recenzuje Jan Kratochvil v A2.

Pařížské Centre Pompidou nabízí dlouho očekávanou retrospektivu Salvatora Dalího. „Bilance je připravena tak, abychom co nejvíce prožili Dalího umění a v souvislostech pochopili i jeho svět výtvarné obrazotvornosti.“ Dalího díla jsou proto doplněna promítáním surrealistických filmů Luise Bunuela. Výstava se zaměřuje na obrazy ze 20.-40. let, není tedy kompletní retrospektivou. Více informací ve článku Petera Kováče v Právu.

Ředitel Muzea umění v Olomouci Pavel Zatloukal na konci března odchází do důchodu. Muzeum spravující tři výstavní komplexy vedl od roku 1990. Uchazeči o uvolněný post mohou své přihlášky zasílat do konce ledna. Informuje ČTK, jejíž zprávu převzala olomoucká redakce MfDnes.