Artalk.cz

denní tisk 8. 11. 2012

Eva Janáčová píše v Literárkách o výstavě Stanislava Kolíbala v Jízdárně Pražského hradu. Expozice se soustředí na celou škálu sochařovi tvorby od 50. let do současnosti – nechybí tedy ani dokonalá rekonstrukce přelomové výstavy v Nové síni v roce 1967 nebo tzv. provázkové kresby z doby, kdy za komunismu nemohl vystavovat. „Retrospektiva je to nadmíru vydařená, koncipovaná navíc přímo pro prostor Jízdárny Pražského hradu – sám Kolíbal určoval rozmístění artefaktů. Divácky příjemné je také chronologické řazení děl, které střídá demonstrace námětových souvislostí procházejících celou umělcovou tvorbou. Ačkoliv byl život Stanislava Kolíbala plný komunistických útrap a omezení, může být na své dílo i tuto celoživotní přehlídku vskutku pyšný.“

V pražské Galerii Vltavín se představuje čerstvý absolvent AVU Jan Gemrot s výstavou Bestiario, na které jsou k vidění především jeho díla využívající tématiku zvířat. Často pracuje s lehce překročitelnou hranicí mezi člověkem a zvířetem nebo se zanedbatelností lidské existence. „Celek výstavy spolu s doprovodnou publikací tak vytvoří jeden z výrazných bodů letošní podzimní sezóny, který by si žádný milovník současné malby neměl nechat ujít.“ Více v Literárních novinách.

Mnohá, především jihomoravská periodika, v minulých dnes nadšeně zvali na výstavu užitého umění Zlato, symbol moci a bohatství, kterou s velkou slávou otevřelo Moravské zemské muzeum v Brně. Projekt však provázejí spíše problémy – výstava byla otevřena o dva dny později (snad aby se zahájení mohl zúčastnit i primátor Onderka), exponáty se tísní jen v několika vitrínách v nejmenších prostorách muzea a laik si toho z výstavy nakonec ani moc neodnese. „Z nafouknuté bubliny mimořádné výstavy zbývá tak jen (pro Brno bohužel často typická) dnes už skoro úsměvná zahleděnost odborníků do vlastního světa, která na světové trendy vstřícné a nápadité prezentace muzejních sbírek srdečně kašle.“ Výstava si v jihomoravské MfDnes vysloužila 30 %.

Galerie moderního umění v Roudnici nad Labem nabízí výstavu konceptualisty Ivana Kafky. Přímo pro tento výstavní prostor byla vytvořena expozice Míra snesitelnosti, které galerii prostupuje červenobílými bezpečnostními páskami. „Instalace se přirozeně propojuje se stálou expozicí, v níž najdeme dobře vybrané obrazy i sochy řady velkých osobností českého umění 20. století. Není statická, její strukturu totiž v pravidelných několikaminutových intervalech rozechvívá proud vzduchu vycházející z ventilátorů.“ Více v článku Jiřího Machalického v LN.

Deníky Jihočeského kraje se věnují přípravě warholovské výstavy, která bude tahákem příští sezóny v AJG. Múzeum moderného umenia Andy Warhola v slovenských Medzilaborcích organizátorům výstavy přislíbilo zapůjčení některých stěžejních děl či sérií. „Jednat by se mělo především o artefakty ze soukromého života Andyho Warhola. Ředitel Alšovy jihočeské galerie Aleš Seifert považuje za jedny z nejdůležitějších unikátní košilku, v níž byly křtěny Warholovy děti včetně Andyho, fotoaparát, typickou koženou bundu a brýle.“