Artalk.cz

TZ: Vladimír Gažovič

Vladimír Gažovič: RETROMIX (retrospektivní výstava) / Dům umění / Opava / 12. 9. 2012 – 28. 10. 2012

Kurátor výstavy: Mgr. Dušan Urbaník

Opavský Dům umění v měsíci září hostí výstavu významného slovenského grafika a ilustrátora Vladimíra Gažoviče. Jedná se o retrospektivní výstavu. Umělec evropského významu představí svá excelentní díla vytvořená od konce šedesátých let až do dnešní doby.

Vladimír Gažovič se narodil 9. listopadu 1939 v Bratislavě. Po ukončení základní osmileté školy v Piešťanech vystudoval Střední školu uměleckého průmyslu v Bratislavě. Po vojenské službě začal studovat Vysokou školu výtvarných umění v Bratislavě, kde se po absolutoriu stal asistentem na oddělení grafiky u Vincenta Hložníka. Koncem šedesátých let minulého století získal stipendium na Akademii výtvarných umění ve Vídni, kde se začal věnovat barevnému leptu větších rozměrů. Od počátku sedmdesátých let se věnuje grafické technice litografii.

V roce 1981 navzdory zákazu odjel do USA na studijní cestu. Zážitky z cestování se staly podnětem pro sérii Amerických pásů cudnosti. Po návratu domů ho čekaly na VŠVU nepříjemné komplikace, které vyřešil odchodem ze školy.

Vladimír Gažovič letos vystavuje průřez ze svého grafického, ilustrátorského a kreslířského díla. Představí své legendární ilustrace k Ovidiovým Metamorfózám, cyklus kreseb Kolotoče, Pocty československým výtvarníkům a množství volné grafiky. Můžeme obdivovat jeho fantazijní figurativní kreace, do kterých zakódoval některé negativní lidské vlastnosti (například chamtivost, krutou bezcitnost či falešnou cudnost). Hlavními aktéry děl jsou člověk, zvíře a rozličné věci. Jejich rafinovaně vzájemné vztahy na ploše každého díla jsou nám klíčem k dešifrování autorova poselství. Gažovič nekárá, nemoralizuje, ale s jistou nadsázkou i humorem nám předkládá vlastnosti, které sice odsuzujeme, ale ve skrytu duše si přiznáváme, že se kritika dotýká trochu i nás samotných. Autor okolní svět nevidí pesimisticky, věří dobrému člověku a s již zmiňovaným humorem doufá, že po věky nepoučitelné lidstvo se jednou přece jen poučí.

Diváka výstavy určitě ohromí Gažovičova virtuózní kresba, veliký smysl pro barvu a neobyčejná fantazie. Autor si přímo slastně pohrává se zpracováním každého centimetru čtverečního plochy a odborník žasne nad mistrným technickým zpracováním. Prohlídka výstavy neobyčejných děl bude zajisté pro mnohé návštěvníky malým svátkem.