Artalk.cz

denní tisk 11. 6. 2012

V Hospodářských novinách vyšel článek o výstavách malířů Jakuba Špaňhela a Lubomíra Typlta, které paralelně probíhají v Městské knihovně v Praze. Pro Špaňhelovy obrazy je typické použití černé barvy a práce s motivem architektury – např. soubor pláten s centrálními bankami. Typltova tvorba je na první pohled barevnější, motivy v jeho obrazech jsou však nepříjemnější (cyklus mrtvých koček…). O tom, co oba autory spojuje, mluví kurátorka Sandra Baborovská: „Oba hledají nekonečno. Zajímá je smrtelnost, zánik. Jen Jakub Špaňhel více vychází z reality.“

Jan H. Vitvar se na stránkách nového Respektu věnuje plzeňské výstavě Začátek století, kde je prezentováno české umění z let 2000 –2010, a zároveň se dotýká i problému uměleckého provozu u nás obecně: „Při pohledu na ně [vystavená díla] si uvědomíme, že s naším aktuálním uměním to nakonec není vůbec špatné. Že dohánět standardy musí spíš galerie než umělci. Své o tom vědí i v Západočeské galerii: dělají tu skvělé výstavy, léta ale marně volají po tom, aby získali prostory pro stálou expozici sbírkového fondu. Podle nejnovějších zpráv by se tak mohlo stát v plánovaném obchodním centru, kde je investor ochoten uvolnit nějaké místnosti. I to leccos vypovídá o zdejším umění nového tisíciletí.“

Severočeské vydání Mf Dnes upozorňuje na výstavu Jitky a Květy Válových, kterou pořádá městské muzeum v saské Pirně. Výstava je uspořádána k devadesátému výročí narození sester a zároveň sedmdesátému výročí vyhlazení Lidic. Jedním z klíčových děl výstavy bude plátno Lidické ženy.

Druhým článkem o výtvarném umění se Mf Dnes vrací ke kauze ukradených obrazů Emila Filly ze zámku v Peruci. Obrazy, jejichž vystavení v Peruci si přál sám autor, byly po krádeži brzy nalezeny, ale na zámek se zatím nevrátily kvůli nevhodným podmínkám pro vystavování. S tím se však nechce smířit starosta Antotnín Lanc, který je ochoten vrácení obrazů vymáhat před soudem.

Týden otiskl rozhovor s ilustrátorem Petrem Sísem, který v srpnu obdrží od dánské královny prestižní cenu pro ilustrátory – cenu Hanse Christiana Andersena. Stejné ocenění získal v roce 1968 Jiří Trnka.