Artalk.cz

denní tisk 8. 6. 2012

Magdalena Čechlovská v HN představuje zahraniční paralely českého hnutí Ztohoven. Známá je například skupina The Yes Man, která se nebojí intervencí i do nadnárodních společností, skrze které mystifikuje zákazníky. Ruští Wojna zase upozorňují na xenofobní a homofobní ruskou společnost. Ztohoven mají paralely i v českém kontextu – Pode Bal, Guma Guar nebo olomouckou CZAKRU. „Ztohoven jsou v porovnání s ostatními drzejší, efektnější, nezastaví se před hranicí zákona. Dokážou jít do střetu a nesou zodpovědnost. Jsou téměř jediní, kdo má problém s policií,“ míní kunsthistorik Radek Wohlmuth.

Více než sto umělců se představuje na jubilejním 30. ročníků Kladenských dvorků. „Open–air akce bude slavnostně zahájena v sobotu ve 13 hodin na dvorku U Jedličků. Vzpomínka zde bude věnována letos zemřelému Viktoru Stříbrnému, významnému kladenskému umělci a jednomu ze zakladatelů a vůdčích osobností Kladenských dvorků.“ Více v Kladenském deníku.

Výtvarný pátek LN:

Martin Dostál představuje výstavu Milana Grygara v Pekingu. Výstava klasika českého umění se koná v prostorách soukromého Today Art Musea představuje Grygarova abstraktní díla vycházející ze souznění zvuku, barvy, hudby a pohybu. „Výstava v Today Art Museu působí minimalisticky a monumentálně zároveň. Zaměřuje se právě a jen na klíčový moment Grygarova díla, tedy akustické kresby a s nimi související akce. Grygar výstavu sám koncipoval, když vloni Peking navštívil a mohl zažít účinek zdejší rozměrné výstavní haly. Vzhledem k jeho zdravotnímu stavu se nakonec nemohl výstavy osobně zúčastnit.“

Tomáš Pospiszyl se věnuje reflexi Ostrovů odporu v médiích. „Pochopitelně nejde o dokonalý projekt a je dobře, že se o jeho negativech otevřeně hovoří. Ovšem za důležitou považuji skutečnost, která část výtek relativizuje: Ostrovy odporu nejsou ohlédnutím za výtvarným uměním z let 1985–2012. Není to stálá expozice nebo didaktická příručka, která české umění objektivně hodnotí. Ostrovy odporu jsou totiž především výstavou současného umění, a nikoliv kontinuální historií posledních dekád.“

Muzeum Kampa připravilo retrospektivu Jana Kubíčka (nar. 1927), který patří mezi významné představitele naší abstraktní malby. „Za svou tvůrčí dráhu však byl schopen vytvořit mnohá pozoruhodná, přísnou logikou i hravostí prodchnutá díla. V Museu Kampa to jsou například na čelní stěně umístěné Křížové elementy v systému kontrapozice z roku 1972. Nějakou dobu vám bude možná trvat, než do barevného chaosu jakoby zmatečné osmibitové estetiky proniknete, je v ní ale skryt důsledně naplňovaný systém, který vám doslova otevře nový prostor. Nakonec nevíte, co je výsledkem opakovaného překrývání obdélníků a co jen výplodem náhody,“ píše Tomáš Pospiszyl v posledním článku výtvarného pátku LN.

Ostrava se sice nestala Evropským městem kultury pro rok 2015, rozjeté projekty se však úspěšně dokončují. V Plzni je naproti tomu trend spíše opačný – ozývají se i hlasy, zda se titulu nevzdat. „V žádném případě se titulu nevzdáme. Investiční projekty s výjimkou galerie, kterou má stavět kraj, se postupně rozjíždějí. Na vše nám zbývají ještě tři roky. A o penězích na program už vyjednáváme s ministerstvem kultury,“ řekla mluvčí plzeňského magistrátu Zdenka Kubalová. Tématu se věnuje moravskoslezská redakce MfDnes.

Problémům Západočeské galerie v prostory se věnuje plzeňská MfDnes. Ozvaly se totiž názory, že by galerie mohla využívat část plánovaného obchodního centra Corso. Stavba nové budovy ZČG však patřila mezi stěžejní vlajky nominace Plzně na Evropské město kultury 2015. Přirozeně však zní i hlasy kritizující umístění galerie mezi obchody: „Záměr umístit galerii do obchodního centra soukromého investora je projev nekulturnosti,“ prohlásil Pavel Denk z Plzeňské aliance.

Aukce následujících dní představuje Naďa Klevisová v HN. Ještě dnes proběhne dražba v Antikvariátu Prošek, která nabídne například dopis Josefa Čapka nebo některé vzácné tisky. V sobotu se bude nabízet umění v Brně. Aukční dům Zezula prodává Dívku s růží od Vlada Bukovace nebo fragment staroegyptské rakve. A konečně ve čtvrtek proběhne aukce ve Vltavínu. Ke koupi budou například české práce na papíře z 20. století.