Artalk.cz

denní tisk 30. 5. 2012

Severomoravská vydání Deníku se dnes věnují dvěma událostem z Ostravy. V Kabinetu architektury Galerie výtvarného umění v Ostravě bude zítra zahájena výstava Post-Oil City, představující alternativní urbanistické návrhy na řešení problémů s městskou dopravou, odpady, osvětlením a klimatizací.

V druhé zprávě Deníky informují o novém využití výloh bývalého Módního domu Ostravica-Textilia. Sedm výkladních skříní bude nově sloužit jako výstavní prostor k prezentaci současného umění. Galerie ponese název 1_7 Gallery. „Vernisáže budou probíhat vždy 17. den v měsíci v 7 hodin,“ přiblížila novou galerii kurátorka Nikola Teslová.

V brněnském Domě umění bude dnes zahájena výstava představující ucelený soubor jednačtyřiceti plakátů a kreseb poutajících na všesokolské slety v letech 1901-1948. „Autory plakátů jsou výrazné osobnosti českého výtvarného umění jako Mikoláš Aleš, Alfons Mucha, Jakub Obrovský, Max Švabinský nebo Karel Svolinský. Nejstarším exponátem je kresba Luďka Marolda z roku 1887,“ uvedl pro Deník kurátor výstavy Michal Doležel. Více se dočtete jihomoravské mutaci Mf Dnes a v Brněnském deníku.

Od 9. června do 16. září bude německé město Kassel patřit mezinárodní přehlídce současného výtvarného umění documenta. Chystanou výstavu přibližuje Peter Kováč v dnešním Právu. Letošní kurátorkou je Carolyn Christov-Bakargievová, její výběr čítá 150 autorů z 55 zemí. „Vedle výtvarníků si k přípravě expozice přizvala i osobnosti fyziky a biologie, ekologické architekty, techniky zajímající se o obnovitelné zdroje, filozofy, antropology, sociology. Bude to pokus, jak lze vidět nově z různých úhlů současnou civilizaci, takže je prý jen pochopitelné, že v tomto pohledu nemusí vše nutně spadat do kategorie výtvarného umění,“ píše Kováč.