Artalk.cz

denní tisk 28. 5. 2012

Kristýna Balajová na stránkách týdeníku Euro rekapituluje čtyři sezóny provozu Centra současného umění DOX, které si za tu dobu vydobylo pevné místo v českém kulturním světě. „A to i přesto, že se v Centru současného umění DOX zatím nepředstavily velké „blockbustrové“ výstavy evropského významu, jak na začátku mnozí očekávali. A že se tu vedle objevných výstav občas objeví narychlo spíchnuté přehlídky bez hlubšího obsahu. V případě DOX ale stojí za to přimhouřit oči a vidět spíše to dobré než to, co se tak úplně nedaří. Vznikl totiž jen díky obětavosti a penězům několika nadšenců.“ Balajová také přibližuje výstavní plány instituce. Těšit se můžete například na výstavy Karla Nepraše, Jeana-Michela Basquiata a vídeňský akcionismus.

Jan H. Vitvar se na stránkách dnešního Respektu zaměřil na velkou retrospektivní výstavy Damiena Hirsta v Tate Modern. Při té příležitosti Vitvar rekapituluje mezníky Hirstovy bezmála třicetileté umělecké kariéry. „Londýnská galerie Tate Hirstovi na jaro a léto uspořádala retrospektivu, která mu zajistí nesmrtelnost. Byl nejvyšší čas: v posledních letech sice skrz galeristy a aukční síně vyinkasoval desítky milionů liber, respekt veřejných institucí a odborné obce ale ztrácel stejně rychle, jak klesal kurz britské měny. Zdálo se, že dojde na slova kritiků, kteří téhle výtvarné supernově předvídali rychlé vyhasnutí. Jenže velká výstava v Tate jakéhokoli výtvarníka automaticky řadí mezi hvězdy nehasnoucí… z retrospektivy člověk odchází doslova opařen. Je nad slunce jasné, že Hirst by stál za pozornost i bez všech těch miliard na svém účtu.“

Pražská Galerie 1. patro prezentuje tvorbu fotografky Libuše Jarcovjákové. Na výstavu nazvanou Anamnésis / Rozpomínání se zaměřila Marie Frajtová v Týdnu. „Tvorba fotografky Libuše Jarcovjákové představuje setkání syrového dokumentu s lyrickou něžností.“ Prezentována jsou díla z berlínského cyklu, portréty dělnic a dělníků z cyklu Noční směna, fotografie ze souborů Romové a T-klub a snímky zachycující život autorčiny nemocné maminky.

Dnešní vydání Deníků upozorňují na výstavu Národní galerie Mexická grafika 2010, která je do 29. července k vidění v prostoru Konírny pražského Paláce Kinských. Vystavená díla mexických umělců ukazují proměny grafického umění této země od počátku minulého století až do současnosti.