Artalk.cz

denní tisk 17. 5. 2012

V olomouckém Muzeu moderního umění je do 19. srpna k vidění výstava děl Františka Skály, nazvaná Muzeum. „Skálova olomoucká bilance je nejrozsáhlejší od jeho přehlídky před osmi lety v pražském Rudolfinu, která se zapsala mezi nejlepší tuzemské výstavy českého autora v porevoluční éře. V Olomouci se ji podařilo udělat podobně pestrou, nabízí průřez jeho tvorbou od osmdesátých let po současnost – v galerijním Trojlodí umožňují objevit někdy nečekané souvislosti jeho fotografie, plastiky ze dřeva, objekty z kostí, mýdla nebo mořských řas, obrazy i kresby,“ zve Kateřina Farná v dnešním Právu.

Magdalena Čechlovská se na stránkách Hospodářských novin věnuje výstavě Stín kvetoucí sakury – Výběr japonského umění z českých sbírek, kterou pro Arcidiecézní muzeum v Olomouci připravila kurátorka Gabriela Elbelová. Kromě barevných dřevořezů je vystaven také rozsáhlý soubor miniaturních řezeb ve slonovině, tzv. netsuke.

Jihočeská mutace Mf Dnes upozorňuje na dvě výstavy. V prostorách Alšovy jihočeské galerie v Hluboké nad Vltavou budou od soboty k vidění malby, kresby a scénografické návrhy Františka Muziky. Českobudějovický Dům umění ode dneška hostí tvorbu Brita Martina Creeda, držitele prestižní ceny Turner Prize.

Josef Moucha na stránkách Literárních novin přibližuje výstavu snímků Dany Kyndrové v ostravské galerii Fiducia. Dokumentární fotografka na aktuální výstavě představuje cyklus Rusové, v němž mapuje život ve východní velmoci od poloviny 70. let do dnešních dní.

Peter Kováč v Právu upozorňuje na vůbec první velkou samostatnou výstavu jedné z nejvýraznějších osobností severské renesance, sochaře Nicolase Gerhaerta z Leydenu. Musée de l’Oeuvre Notre-Dame ve Štrasburku se podařilo zapůjčit na 70 děl s předních evropských a amerických muzeí a privátních sbírek. Výstava potrvá do 8. července.