Artalk.cz

denní tisk 16. 5. 2011

Pražský radní Václav Novotný (TOP 09) navrhuje odvolat ředitele GHMP Milana Bufku. Návrh přichází v souvislosti s otevřením výstavy Slovanské epopeje, která je dle radního sice dobře připravena, ale galerie výrazně překročila rozpočet. Zprávu od ČTK přejalo dnešní Právo a Lidové noviny.

V plzeňských Masných krámech právě probíhá výstava, která mapuje české umění prvního desetiletí 21. století. Mezi zastoupenými umělci nechybí nikdo z předních českých umělců, kteří byli finalisty Chalupeckého ceny či se účastnili benátského bienále (Kateřina Šedá, Ján Mančuška, Zbyněk Baladrán nebo Krištof Kintera, Marek Ther, Jiří Skála, Michal Pěchouček…). „Výstava Začátek století – České umění prvního desetiletí 21. století je reprezentativním obrazem českého vizuálního umění začátku nového milénia a odkrývá jeho nejpodstatnější prvky, na něž dnes kontinuálně navazuje nejmladší generace českých umělců a umělkyň.“  Vyšlo v karlovarském vydání Mf Dnes.

V Praze začala výstava Pernštejnové a jejich doba. Recenzi výstavy pro Nymburský deník napsal Stanislav Vaněk. Dle autora sice výstava přiláká návštěvníky do objektů spjatých s předním šlechtickým rodem, ale „zvolené výstavní schéma a způsob prezentace uměleckých děl však spíše seznamuje návštěvníka s uzavřeným mikrosvětem společenského prostředí, obvyklého pro životní dráhu členů vysoce postavených aristokratických rodů v období raného novověku než s úlohou, kterou sehráli páni z Pernštejna během čtyřsetletého trvání rodu v politických, hospodářských a kulturních souvislostech.“

Plzeňský deník se věnuje výstavě  Tělo je pozemská zahrada utrpení, která byla součástí druhého ročníku festivalu současného výtvarného umění Art­ Buffé 2012.  „Tématem výstavy autorů Lucie Ferlíkové, Lukáše Maliny, Simony Blahutové, Jana Karpíška, Lukáše Karbuse a Lukáše Kudrny byl člověk a jeho tělo pojaté jako příroda – například coby zahrada či les. Spojuje se tu krása s ošklivostí, život (růst, vznik) se smrtí (zánikem), sexualita a lidské vztahy se samotou a utrpením. Na vystavených obrazech se objevily často například motivy krve nebo duchovní symboly.“

Jihomoravské Metro otisklo pozvánku na brněnskou muzejní noc a upozorňuje zejména na to, že oproti minulým ročníkům se bude v některých divadlech a muzeích vybírat dobrovolné (MG) či symbolické vstupné do 20 Kč (Špilberk, MZM, HaDivadlo).